Zájem o doučování dětí stoupá

Zájem o doučování dětí stoupá

11. 1. 2021

Zanedlouho končí žákům středních a základních škol první pololetí. Velkou část z něj vídaly děti učitele a spolužáky jen na obrazovkách svých počítačů, pokud vůbec. Nemalý počet dětí totiž není do online výuky, ani po více než devíti měsících od začátku pandemie, stále zapojen. V důsledku pokračující distanční výuky zaznamenal Člověk v tísni několikanásobně vyšší zájem o služby doučování, než tomu bylo před pandemií. Reportáž o průběhu dálkové výuky a rostoucím zájmu o doučování natočila televize Nova. 

Dálková výuka představuje pro mnohé rodiny až příliš velké břímě. Bezpočet rodičů nedokáže svým dětem se školou pomoci, ať už v důsledku nízkého vzdělání nebo z časových důvodů. Stále více dětí proto nachází podporu a pomoc s učením u organizací, které pomoc se vzděláváním dětí nabízejí. V uplynulých měsících jsme zaznamenali nárůst zájmu o naše vzdělávací služby až o 30 procent.

„Rodiče nás vyhledávají převážně z toho důvodu, že sami nemají dostatečné vzdělání na to, aby svým dětem látku vysvětlili,“ uvedla v reportáži televize Nova naše kolegyně, koordinátorka vzdělávacích služeb Petra Petržílová. Nárůst zájemců o vzdělávací služby, a to primárně u žáků druhého stupně základních škol, jsme nezaznamenali jen my, ale také například doučovací centrum Světluška.


V Člověku v tísni si uvědomujeme, do jak obtížné situace pandemie koronaviru uvrhla mnohé rodiče i děti. Od samého začátku pandemie proto podporujeme děti, které v důsledku nařízené distanční výuky ztratily kontakt se školou. Potřebným rodinám zapůjčujeme ve spolupráci s Cesko.digital a Nadací České spořitelny notebooky a zajišťujeme připojení. Bez technologického vybavení se děti v současné situaci neobejdou.

Dětem, kterým doma nikdo nedokáže s probíranou látkou pomoci, poskytujeme doučování, propojujeme je s dobrovolníky a brzdíme tak vzdělanostní propad, který by děti ze znevýhodněného prostředí mohl potkat. Dobrovolníci dětem ale nepomáhají pouze s úkoly. Poskytují jim také motivaci a podporu, která je v tomto složitém období nezbytná. V neposlední řadě se nám v uplynulém roce podařil ohromný úspěch, kterým je projekt Zapojme všechny. V rámci této iniciativy se podařilo propojit studenty vysokých škol se školami, které potřebují zajistit svým žákům doučování.

Odkaz na reportáž TV Nova najdete ZDE

Okamžitá pomoc
Darovat pravidelně


Autor: Dagmar Růžičková