Zájem o doučování dětí stoupá

Publikováno: 11. 1. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Zájem o doučování dětí stoupá
© PIN

Zanedlouho končí žákům středních a základních škol první pololetí. Velkou část z něj vídaly děti učitele a spolužáky jen na obrazovkách svých počítačů, pokud vůbec. Nemalý počet dětí totiž není do online výuky, ani po více než devíti měsících od začátku pandemie, stále zapojen. V důsledku pokračující distanční výuky zaznamenal Člověk v tísni několikanásobně vyšší zájem o služby doučování, než tomu bylo před pandemií. Reportáž o průběhu dálkové výuky a rostoucím zájmu o doučování natočila televize Nova. 

Dálková výuka představuje pro mnohé rodiny až příliš velké břímě. Bezpočet rodičů nedokáže svým dětem se školou pomoci, ať už v důsledku nízkého vzdělání nebo z časových důvodů. Stále více dětí proto nachází podporu a pomoc s učením u organizací, které pomoc se vzděláváním dětí nabízejí. V uplynulých měsících jsme zaznamenali nárůst zájmu o naše vzdělávací služby až o 30 procent.

„Rodiče nás vyhledávají převážně z toho důvodu, že sami nemají dostatečné vzdělání na to, aby svým dětem látku vysvětlili,“ uvedla v reportáži televize Nova naše kolegyně, koordinátorka vzdělávacích služeb Petra Petržílová. Nárůst zájemců o vzdělávací služby, a to primárně u žáků druhého stupně základních škol, jsme nezaznamenali jen my, ale také například doučovací centrum Světluška.


V Člověku v tísni si uvědomujeme, do jak obtížné situace pandemie koronaviru uvrhla mnohé rodiče i děti. Od samého začátku pandemie proto podporujeme děti, které v důsledku nařízené distanční výuky ztratily kontakt se školou. Potřebným rodinám zapůjčujeme ve spolupráci s Cesko.digital a Nadací České spořitelny notebooky a zajišťujeme připojení. Bez technologického vybavení se děti v současné situaci neobejdou.

Dětem, kterým doma nikdo nedokáže s probíranou látkou pomoci, poskytujeme doučování, propojujeme je s dobrovolníky a brzdíme tak vzdělanostní propad, který by děti ze znevýhodněného prostředí mohl potkat. Dobrovolníci dětem ale nepomáhají pouze s úkoly. Poskytují jim také motivaci a podporu, která je v tomto složitém období nezbytná. V neposlední řadě se nám v uplynulém roce podařil ohromný úspěch, kterým je projekt Zapojme všechny. V rámci této iniciativy se podařilo propojit studenty vysokých škol se školami, které potřebují zajistit svým žákům doučování.

Odkaz na reportáž TV Nova najdete ZDE

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články