Zápis nanečisto

Publikováno: 9. 2. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Zápis nanečisto
©

Součástí sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi je každoročně příprava dětí a rodičů na zápis do 1. tříd základních škol. 

Naším úkolem v rodinách je seznámit rodiče s tím, co by jejich dítě mělo k zápisu umět, jak bude zápis probíhat a pomoci jim zorientovat se v nabídkách základních škol v místě jejich bydliště. Pokud je to potřeba, snažíme se k zápisu připravit i samotné dítě. V rodině probíhá intenzivní práce s budoucím školákem. Snažíme se ověřit jeho znalosti a společně s rodiči doplnit ty chybějící.

V letošním roce jsme se rozhodli uspořádat v prostějovské kanceláři Zápis nanečisto.  Ten proběhl 4. února 2015, tedy pár dní před řádným termínem zápisů v prostějovských školách. Smyslem této akce bylo, aby si děti mohly vyzkoušet, co všechno zvládnou v novém prostředí s cizími lidmi. Pro budoucí prvňáčky jsme připravili tři stanoviště, u kterých na ně čekaly tři hodné „paní učitelky“. Na prvním stanovišti děti povídaly o sobě a o své rodině, kreslily obrázek lidské postavy a na pracovních listech si vyzkoušely pravolevou orientaci. U druhého na ně čekala „paní učitelka“ s pohádkovou knížkou, kde si společně nad obrázky o pohádce povídaly, děti si vyzkoušely svoji orientaci v prostoru, držení tužky a logické myšlení při skládání puzzle. Na závěr jsme předškoláky prověřili ve znalostech tvarů, barev a jednoduchém počítáni. Před odchodem dostali rodiče pár rad, aby věděli, co je potřeba s dětmi procvičit, a několik pracovních listů, které by jim v procvičování mohly pomoct.

Přestože kvůli chřipkové epidemii nakonec k zápisu nanečisto dorazily pouze tři děti, odpoledne jsme si všichni skvěle užili a odměnou nám byl úspěšně zvládnutý opravdový zápis ve škole o pár dní později.

Autor: Mgr. Martina Tihlářová, terénní sociální pracovnice SAS