"Zdravotní problémy mi zničily život. Nemohu pokrýt výdaje své rodiny," říká Saifuddin z Afghánistánu.

Publikováno: 6. 9. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Příběh Saifuddina, kterému jsme s finanční podporou Afghánského humanitárního fondu poskytli peníze na pokrytí základních životních potřeb.
© Foto: Jallaluddin Adipoor

Saifuddinovi je 75 let a žije se svými třemi syny a třemi dcerami ve zničeném domě ve vesnici Asyab Sharaf v okrese Chemtal v provincii Balkh na severu Afghánistánu. Před dvaceti lety přišel o nohy a je jedním z přibližně 6 milionů Afghánců, kteří žijí s postižením.

Musí posílat své syny do práce

Od svého zranění se Saifuddin potýká s finančními potížemi a s tím, že ho lidé kvůli pohybovému omezení odsuzují.
„O nohy jsem přišel před 20 lety. Během těchto let jsem se snažil najít práci a uživit rodinu. Přes veškeré úsilí a snahu jsem kvůli tomu nikdy nesplnil jejich požadavky," říká Saifuddin. Kvůli zhoršující se ekonomické situaci v Afghánistánu byl Safuddin nucen přijmout nelehké rozhodnutí.

„Kvůli svému špatnému zdraví a nedostatku práce jsem musel poslat své syny do práce. To znamenalo, že nezvládali chodit do školy a museli ji opustit," říká.

Abychom pomohli zlepšit Saifuddinovu situaci, poskytli jsme mu nedávno v rámci programu Cash-for-Food peníze z Afghánského humanitárního fondu. „Peníze jsem obdržel šestkrát za sebou; pokaždé jsem dostal 60 dolarů (5 260 AFN). Jednou týdně jsem tak pro svou rodinu nakoupil rýži, fazole, olej, ovoce a maso. Děti byly šťastné a mohly pokračovat ve vzdělávání; tato pomoc se nám tak hodila a byla pro nás zásadní," říká Saifuddin.

Povědomí o hygieně a výživě

Rodině Saifuddina jsme poskytli výživové poradenství a rady v oblasti hygieny.

„Pracovníci ČVT udělali místním osvětu o hygieně, zdraví a výživě, o pravidelném mytí rukou mýdlem před vařením, po práci a před jídlem. Také nám poradili, abychom jedli zdravá jídla bohatá na bílkoviny a předešli tak podvýživě a dalším nemocem," říká Saifuddin.

Setkání v rámci osvěty byla zaměřena také na prevenci COVID-19. Přestože si nemohou dovolit koupit roušky, po absolvování osvěty si Saifuddinova rodina pravidelně myje ruce a při chození ven nosí roušky nebo si na obličej dávají šátky.

„Díky Člověku v tísni, že nám pomohl v rámci programu Cash-for-Food a naučil nás správné osobní hygieně a zdravým stravovacím návykům; doporučil bych Člověku v tísni, aby v projektu pokud možno pokračoval," děkuje Saifuddin.


Pomoc potřebuje 28,8 milionu Afghánců

V rámci projektu financovaného Afghánským humanitárním fondem jsme podpořili 8 038 lidí z nejzranitelnějších a nejchudších místních v okrese Chemtal v provincii Balch, abychom uspokojili ty nejdůležitější potřeby a posílili jejich odolnost. Potřeby v celém Afghánistánu však zůstávají obrovské, neboť počet Afghánců, kteří potřebují okamžitou humanitární pomoc, se od ledna do konce května 2023 zvýšil o půl milionu na 28,8 milionu.

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT

Související články