„Zemětřesení se dotklo všech,“ říká pro Seznam Zprávy naše oblastní ředitelka v Afghánistánu Lenka Manja Filípek

Publikováno: 12. 10. 2023 Doba čtení: 2 minuty
ECHO funded project implemented by People in Need in Wardak Province, Afghanistan. Rehabilitation of water sources like water pumps and karez.
© Foto: Petr Štefan

Provincii Herát na severozápadě Afghánistánu postihlo ve středu silné zemětřesení, už druhé během pouhých pěti dnů. Zatím nejsou k dispozici žádné údaje o obětech. „Otřesy se dotkly i našich místních kolegů, kteří mají v této provincii příbuzné nebo kamarády,“ uvedla pro Seznam Zprávy naše oblastní ředitelka Lenka Manja Filípek.

Lenku samotnou zastihly zprávy o sobotních otřesech v Kábulu. Chvění pocítila jen nepatrné. V provincii Herát je nicméně situace jiná.

„Hodně lidí – i ve městě Herát – spí na ulicích, protože se bojí vrátit zpět domů, jelikož nevědí, jak jsou jejich domy stabilní. To ale platí jen pro ty, co se mají kam vrátit,“ upřesnila Manja Filípek.

Celé zničené vesnice

Afghánistán se přitom stále vyrovnává s dopady prvního, sobotního zemětřesení. Z trosek dosud nejsou vyproštěny všechny oběti. Jejich konečný počet se bude pravděpodobně ještě zvyšovat. Podle zpráv BBC se v odlehlých vesnických oblastech provincie nadále pohřešují stovky lidí.

Jen po sobotních otřesech zůstalo kompletně zničených minimálně 13 vesnic v blízkosti epicentra, které se nacházelo asi 40 kilometrů severozápadně od města Herát.

Chybí záchranné týmy i těžká technika

Situace v Herátu je tedy nadále vážná. „Bohužel bude obětí s největší pravděpodobností přibývat. Kdyby tu fungovaly pořádné záchranné týmy, tak by byla situace jiná. Dalo by se zachránit víc lidí,“ řekla dále Manja Filípek.

V případě Afghánistánu jsou nedávná zemětřesení fatální především pro komunity rurálních obyvatel. Ty nejčastěji žijí v prostých obydlích z hliněných cihel, která nejsou proti otřesům dostatečně odolná.

Herát je navíc oblastí, kam se potřebná pomoc, jejíž rychlost je v případě zemětřesení klíčová, dostává kvůli chybějící infrastruktuře s velkým zpožděním a těžko.

Zpod trosek zachraňují zavalené obyvatele především místní lidé za pomocí lopat nebo jen vlastníma rukama.

Více si přečtěte v článku „Druhé silné zemětřesení za pět dní: nová rána pro ztrápený Afghánistán“ na Seznam Zprávách. Za sdílení obsahu redakci Seznam Zpráv děkujeme.

Autor: Člověk v tísni

Související články