Zmutovaný zákon ohrozí na 50 tisíc dětí

Publikováno: 21. 10. 2014 Doba čtení: 3 minuty
Zmutovaný zákon ohrozí na 50 tisíc dětí
© Foto:

Najít pro své dítě místo v běžné mateřské škole se často rovná výhře v loterii. Jen pro představu: loni přeplněné školky odmítly 59 tisíc žádostí!

Proto v posledních letech vznikaly různé alternativy, které klasické mateřinky nejen doplňují, ale vlastně suplují. A právě jim měl pomoci zákon o dětské skupině, který se již potřetí dostane na jednání Sněmovny. Ale nepomůže. Naopak hrozí, že kvůli němu bude muset řada organizací svoji činnost ukončit a desítky tisíc dětí zůstanou na krku rodičům. 

Tato situace nastane, pokud projde původní verze z dílny ministerstva práce a sociálních věcí. Kromě odborné veřejnosti, neziskových organizací či Senátu ji v prezidentském vetu odmítl i Miloš Zeman. Část poslanců, která hlasovala pro přijetí, pak jedním dechem připouští, že jde o paskvil, který se bude muset vzápětí novelizovat.

Zákon totiž nařizuje povinnou registraci u ministerstva práce a sociálních věcí, se kterou je spojena nutnost splňovat určité stavební a hygienické normy. Normy, které však splnit nejde, popř. by si jejich realizace vyžádala investice v řádu miliónů korun. Řadu nemovitostí mají totiž organizace pouze v pronájmu a roční lhůta je z hlediska získání financí a různých stavebních a dalších povolení dokonale ďábelská. Na celé záležitosti jsou zarážející hlavně tři věci. Za prvé se zdá, že naši volení zástupci nemají o důsledcích zákonů, které uvádějí praxe, dostatek informací. Prezident zákon vetoval, protože chce zabránit zániku lesních školek.

Premiér Sobotka vyzval poslance, aby prezidentovo veto přehlasovali s tím, že lesní školky nezaniknou. Ono ale nejde pouze o lesní školky, tento zákon postihne také na 600 mateřských center, týkat se bude např. skautů a v neposlední řadě postihne i mnoho dětí z chudých rodin, které se na nástup do školy připravují v nízkoprahových předškolních přípravkách. Podle České rady dětí a mládeže, Asociace lesních mateřských škol, Unie center pro rodinu a komunitu a Člověka v tísni tento zákon ohrožuje až 50 tisíc dětí!

Petici proti zákonu o dětských skupinách můžete podepsat zde.

Dalším problémem je, že zákon předškolní vzdělávání reguluje pouze technickými normami, o kvalitě poskytované péče se nemluví vůbec. Téměř to vypadá, že při vzdělávání dětí záleží hlavně na tom, aby umyvadla visela 50 cm nad zemí. O nějaké obsahové náplni nepadlo ani slovo. A pokud tento zákon projde, tak ani nepadne.

Učitelé a všichni, kdo se doteď o děti starali, se totiž místo vyučování chopí zednických lžící a budou stavět zvláštní sklady na špinavé ručníky a prádlo a speciální místnosti, kam si děti budou ukládat své svršky – obyčejný věšák totiž podle předkladatelů zákona nevyhovuje. Posledním, nicméně velmi podstatným aspektem tohoto zákona je jeho asociálnost. V případě jeho přijetí hrozí zánik mimo jiné i zmíněných předškolních přípravek. Tato zařízení provozuje na území ČR několik neziskových organizací a jsou určena pro děti, pro které se v klasických mateřinkách nedostává místo.

Jde o děti, které pocházejí z chudých rodin, velmi často žijí v místech, jimž se říká sociálně vyloučené lokality. Přitom právě ony potřebují předškolní vzdělávání nejvíce. Bez něj po příchodu do běžných škol nestíhají, což často končí jejich přeřazením na ZŠ praktické (dříve zvláštní). Ze zkušeností přitom vyplývá, že právě tady často začíná konec jejich šancí na to být v životě úspěšný.

Zákon o dětské skupině tak ve verzi, do které tato norma zmutovala, a kterou již dvakrát poslanci schválili, hází klacky pod nohy dětem, o jejichž předškolní vzdělávání se sám nebyl schopen postarat. Zákon je potřeba odmítnout.

Komentář vyšel 21. října 2014 v deníku Právo.

Autor: Martin Kovalčík