12. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu přilákal jeden a půl tisíce diváků a divaček

Publikováno: 4. 5. 2018 Doba čtení: 2 minuty
12. ročník festivalu Jeden svět v Bruselu přilákal jeden a půl tisíce diváků a divaček
© Foto: ČC

Celkem 15 projekcí a diskusí s experty, filmaři a lidskoprávními aktivisty otevřely v Bruselu důležitá aktuální témata. 

Vítězným filmem festivalu vybrala tříčlenná mezinárodní porota dokumentární film Ženy zlatého úsvitu norského režiséra Håvarda Bustnese, který zachycuje postoje a příběhy žen, stojících po boku nejvyšších představitelů neonacistické strany Zlatý úsvit v Řecku. “Film se zaměřuje na význam žen a nahlíží tak na Zlatý úsvit z neobvyklého a nového úhlu. Zatímco jsou muži drženi ve vazbě, dříve neznámé ženy vystupují do popředí a ujímají se vedení, aby mohla strana dále fungovat. Film je důležitý, protože ukazuje, jak nebezpečné je zavírat oči před nastupujícím fašismem nejen v Evropě,” uvedla porota. 

Zvláštní zmínku poroty si vysloužil film Watani - můj domov německého režiséra Marcela Mettelsiefena o rodině důstojníka Svobodné syrské armády v zdevastovaném Aleppu.

Nejvíce diváků přilákaly projekce filmu Čističi o lidech, kteří monitorují obsah sociálních sítí, a o dopadech sociálních sítí na stav demokracie a lidských práv ve světě, a dále dokument Náš nový prezident o ruské propagandě. Dynamickou diskusi vyvolal také snímek o aktuální krizi ve Venezuele, promítaný na půdě Evropského parlamentu.

Festival Jeden svět se v Bruselu konal už po dvanácté. Již tradičně jej zde pořádá Člověk v tísni ve spolupráci se Stálým zastoupením České republiky při EU a Českým centrem v Bruselu. Na jednotlivých projekcích a debatách se podílela řada místních partnerů z řad nevládních a mezinárodních organizací. Filmy navštívilo téměř půl druhého tisíce diváků a divaček. 


Autor: ČvT

Související články