168 hodin: Od 12 let byl v exekuci bez vlastního zavinění, v 15 musel exekutorovi ukázat svůj „majetek“

Publikováno: 19. 6. 2023 Doba čtení: 2 minuty
168 hodin: Od 12 let byl v exekuci bez vlastního zavinění, v 15 musel exekutorovi ukázat svůj „majetek“
© Foto: Česká televize

Od dvanácti let žil v exekuci bez vlastního zavinění. V patnácti za ním domů přišel exekutor sepsat jeho „majetek“ - model lokomotivy v odhadované výši 150 korun, žehličku, z účtu mu pak strhl několik stovek korun. Dnes dvacetiletého muže roky tížil dluh, který zavinili jeho rodiče. Hned s první výplatou přišel exekuční příkaz na srážku. Přestože už dva roky platí nový zákon, který měl zajistit, aby dětští dlužníci nevstupovali s dluhy do dospělosti. Příběh jednoho z našich klientů popsal pořad České televize 168 hodin. Situace dětských dlužníků dosud není vyřešena, nejde o ojedinělý případ.

„Obrátil se na mě klient s tím, že mu vznikl dluh v době, kdy mu bylo 11 let. Ten dluh mu vznikl tak, že jeho rodiče uzavřeli smlouvu s telefonním operátorem, čerpali tu službu, ale poté nehradili ten poplatek spojený s tou službou. Tím došlo k tomu, že na něj byla uvalena exekuce, a to v době, kdy mu bylo 12 let,“ popisuje původ závazku advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová. „Nemá z toho úplně asi dobré vzpomínky. Myslím si, že ho to velice poznamenalo,“ podotýká dluhová poradkyně Klára Davidová o svém klientovi, který si přál zůstat v anonymitě.

Problémy takzvaných dětských dlužníků měla vyřešit změna zákona. Podle ní smějí exekutoři kvůli dluhům z dětství zabavit jen majetek z doby dětství. Jenomže exekutoři mají podle jejich mluvčí Evy Rajlichové při provádění jakýchkoliv exekucí jasný cíl: rychle vymoženou pohledávku. Povaha nebo původ dluhu nehrají při volbě efektivního způsobu provedení exekuce žádnou roli.

„Soudní exekutor provedl exekuci srážkami ze mzdy mého klienta, ačkoliv tento způsob je zjevně nezákonný,“ konstatuje advokátka, která podobných případů řeší desítky.

O tom, jak rozhodl soud, na který se muž obrátil ve snaze o zastavení exekuce, se dozvíte v celé reportáži pořadu České televize 168 hodin.

Věřitel, který v minulosti nesouhlasil se zastavením exekuce, po odvysílání reportáže přislíbil Člověku v tísni řízení ukončit.


Autor: Česká televize, ČVT

Související články