Dluhové poradenství

Dluhové poradenství

Posláním dluhového poradenství je poskytování odborné pomoci lidem, kteří se dostali do problémů s dluhy. Svou situaci neumí nebo nemohou sami řešit, ať již z důvodu nízké vzdělanosti, chybějících kompetencí či nedostatku informací. Dlužníků, kteří tuto službu využívají, neustále přibývá. Zadlužení se již netýká pouze těch nejchudších, do dluhové pasti padá stále více lidí ze střední třídy. 

Tato problematika je právně velmi složitá a skutečně málokdo je schopen poradit si sám. Dluhoví poradci poskytují podporu lidem, kteří jsou ohroženi finančními problémy a zároveň hledají řešení pro ty, kteří se již ve finanční krizi ocitli. Jejich činnost navazuje na práci terénních sociálních pracovníků.


Dluhoví poradci pomáhají lidem:

  • Kontaktovat jejich věřitele. Domlouvají splátkové kalendáře či se snaží nacházet jiná řešení, která by je postupem času vyvedla z dluhové pasti.
  • Bránit se neférovému jednání některých firem, které poskytují finanční služby.  Nejsou výjimečné případy, kdy z půjček v řádu deseti tisíc vznikly statisícové pohledávky jen kvůli pokutám a sankčním úrokům z prodlení.
  • Vyřešit problémy s exekucí. Pomáhají sloučit jednotlivé exekuce, čímž se výrazně sníží odměny advokátů a exekutory vymáhaná částka. Snaží se zastavit exekuční řízení v případě, že probíhá na základě neplatných rozhodčích nálezů.
  • Zajistit institut oddlužení. 

Poradci provádějí počáteční monitoring klientovi situace, kontaktují insolvenčního správce či soud, pomáhají zajistit právní pomoc, kontrolují plnění daných termínů.

Kromě toho poradci motivují lidi k aktivnímu řešení tíživé situace. Snaží se zabránit jejich rezignaci, která je při prvním pohledu na zdánlivě neřešitelný problém často pochopitelná. Pomáhají jim s vyřizováním nutných dokumentů, shánějí potřebné informace z veřejně dostupných zdrojů. Poskytují odborné poradenství, které má za cíl prohloubit znalosti o právech a povinnostech, které s případem souvisí. Příkladem je právě velké množství běžících nezákonných exekucí, kde se často vymáhají pohledávky v rozporu s dobrými mravy a dlužníci nemají ani povědomí o tom, že se mohou bránit.

Mobilní poradenství

V současné době také spouštíme projekt mobilního dluhového poradenství. Jeho pilotní část probíhá na Valašsku, kde působí náš dluhový poradce:Celý text Méně textu

Kde pomáháme

Jak dále pomáháme

Novinky

DVTV: Zkresluje komiks o dětské dlužnici realitu? Spor Hůle vs. advokátní komora

DVTV: Zkresluje komiks o dětské dlužnici realitu? Spor Hůle vs. advokátní komora

ČRO Plus: Daniel Hůle vs. Hospodářská komora. Kolik lidí je v Česku v exekuci?

ČRO Plus: Daniel Hůle vs. Hospodářská komora. Kolik lidí je v Česku v exekuci?

Dluh jako lusknutí prstů. Otázky pro Člověka tentokrát s Barbarou Halířovou a Lukášem Hejlíkem

Dluh jako lusknutí prstů. Otázky pro Člověka tentokrát s Barbarou Halířovou a Lukášem Hejlíkem

Další