20. jubilejní ročník Mezinárodního workcampu je za námi

Publikováno: 5. 8. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Mezinárodní workcamp
© archiv pracoviště

Jako každý rok přijela do Ústí nad Labem skupiny 10 zahraničních dobrovolníků, kteří se rozhodli věnovat svůj čas dětem ze sociálně vyloučených lokalit a realizovat pro ně volnočasový program.

Na začátku workcampu se všichni museli seznámit. Pro dobrovolníky jsme přichystali komentovanou prohlídku Předlic a vzali je do našeho druhého nízkoprahového klubu Nový svět v Krásném Březně. Naopak dobrovolníci si připravili pro děti prezentace zemí, odkud přijeli. Děti se dozvěděly, jak slaví Nový rok v Íránu, jak vypadá jejich Ježíšek, jak se zdraví lidé ve Francii, poslechly si korejské popové hity, vyzkoušely si íránské tance i mexické hry, ochutnaly belgickou čokoládu a poznaly, jak vypadají taiwanské ulice.

Další dny byly věnovány hrám, sportu a dalším volnočasovým aktivitám. Přijel Thomas z Fotbalu pro rozvoj na turnaj smíšených družstev. V rámci street artu jsme opravili a pomalovali jednu ze zdí na zahradě. Uspořádali jsme dětský den pro děti ze sídliště Mojžíř a v parných dnech jsme navštěvovali jezero Milada. Jeden den jsme vypomáhali na farmě opuštěných a zraněných zvířat v Předlicích. Na dvě odpoledne jsem se také přesunuli před ústecký Hraničář, kde jsme v rámci programu Léto na ulici měli připravené výtvarné dílny, vyráběly se vějířky, malovalo se na textil.

A na konci letošního workcampu dobrovolníci uspořádali Předlický festival pro všechny, které za těch 14 dní stačili poznat a skamarádit se. Pro děti byly přichystány soutěže, sportovní aktivity a různé hry. Děvčata z klubu MIXér tančila romské tance, hrála hudba. Ochutnávali se exotická jídla, které pro všechny dobrovolníci navařili a tradičně proběhlo malování na obličej.

Workcamp byl podpořen z projektu Zdravé město a místní Agenda 21 Ústí nad Labem.


Autor: Helena Sýkorová, pracovnice Podpory vzdělávání