20. jubilejní ročník Mezinárodního workcampu je za námi

20. jubilejní ročník Mezinárodního workcampu je za námi

5. 8. 2019

Jako každý rok přijela do Ústí nad Labem skupiny 10 zahraničních dobrovolníků, kteří se rozhodli věnovat svůj čas dětem ze sociálně vyloučených lokalit a realizovat pro ně volnočasový program.

Na začátku workcampu se všichni museli seznámit. Pro dobrovolníky jsme přichystali komentovanou prohlídku Předlic a vzali je do našeho druhého nízkoprahového klubu Nový svět v Krásném Březně. Naopak dobrovolníci si připravili pro děti prezentace zemí, odkud přijeli. Děti se dozvěděly, jak slaví Nový rok v Íránu, jak vypadá jejich Ježíšek, jak se zdraví lidé ve Francii, poslechly si korejské popové hity, vyzkoušely si íránské tance i mexické hry, ochutnaly belgickou čokoládu a poznaly, jak vypadají taiwanské ulice.

Další dny byly věnovány hrám, sportu a dalším volnočasovým aktivitám. Přijel Thomas z Fotbalu pro rozvoj na turnaj smíšených družstev. V rámci street artu jsme opravili a pomalovali jednu ze zdí na zahradě. Uspořádali jsme dětský den pro děti ze sídliště Mojžíř a v parných dnech jsme navštěvovali jezero Milada. Jeden den jsme vypomáhali na farmě opuštěných a zraněných zvířat v Předlicích. Na dvě odpoledne jsem se také přesunuli před ústecký Hraničář, kde jsme v rámci programu Léto na ulici měli připravené výtvarné dílny, vyráběly se vějířky, malovalo se na textil.

A na konci letošního workcampu dobrovolníci uspořádali Předlický festival pro všechny, které za těch 14 dní stačili poznat a skamarádit se. Pro děti byly přichystány soutěže, sportovní aktivity a různé hry. Děvčata z klubu MIXér tančila romské tance, hrála hudba. Ochutnávali se exotická jídla, které pro všechny dobrovolníci navařili a tradičně proběhlo malování na obličej.

Workcamp byl podpořen z projektu Zdravé město a místní Agenda 21 Ústí nad Labem.


Autor: Helena Sýkorová, pracovnice Podpory vzdělávání