A strach ze školy je pryč!

Publikováno: 30. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
A strach ze školy je pryč!
©

Začátkem března mně kontaktoval pracovník ústeckého odboru sociálně právní ochrany dětí s prosbou o zahájení spolupráce s rodinou paní Veselé. Pak mne u ní doma představil celé její rodině. Já jsem navíc představila služby, které poskytujeme, a s paní jsme si domluvily další schůzku. Na té jsme probíraly možnosti, jak zlepšit životní situaci celé rodiny či jak umožnit lepší komunikaci se školou a také s úřady.

Naším společným cílem bylo zlepšit komunikaci se školou, kterou děti paní Veselé navštěvují. Přes zástupkyni ředitele školy jsme si proto domluvily schůzku s třídními učiteli. Paní Veselá měla z těchto setkání veliké obavy, proto jsme na ně šly společně a vyslechly si, co by bylo vhodné ještě dětem do školy zajistit a dokoupit. Schůzky dopadly, i přes obrovskou nervozitu a strach z toho, co se paní Veselá dozví, dobře. Velice ji překvapilo vstřícné jednání školy a třídních učitelů, až se z dojetí rozplakala. Domluvila si pravidelné schůzky, na kterých se teď informuje i mimo třídní schůzky na to, jak se dětem daří, jaký mají prospěch a také zda mají veškeré pomůcky v pořádku. To, že se paní Veselá již tolik neobává spolupracovat se školou, nenechává řešení školních záležitostí na poslední chvíli, je schopná sama oslovit třídní učitele a děti do školy chodí s radostí, považuji za obrovský úspěch a posun celé rodiny.

Další úspěch vidím v tom, že po seznámení se s aktivitami našeho klubu MIXík, začaly děti paní Veselé u nás trávit volný čas. Hned po škole pospíchají, aby se mohly zúčastnit všeho, co klub nabízí. Zejména pak dcera Michaela, ta si v klubu našla nové kamarády a chce být jen s nimi. Doufám, že všechny tyto změny napomohou mamince i dětem k lepšímu vztahu ke vzdělání i k lepšímu školnímu prospěchu.

Nyní ještě zbývá vyřešit bytovou situaci, společně hledáme jiné bydlení. V současné době není lehké nalézt vhodné bytové podmínky, které by odpovídaly výši nájemného.

Autor: Kateřina Danišová, Pracovnice sociálně aktivizační služby pro rodinu s dětmi