Afghánka Safia utekla ze svého domu jen chvíli předtím, než jej zničilo zemětřesení. Její otec teď staví nový

Publikováno: 1. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Afghánka Safia utekla ze svého domu jen chvíli předtím, než jej zničilo zemětřesení. Její otec teď staví nový
© Foto: ČvT archiv

Sedmiletá Safia žije se svými rodiči a čtyřmi mladšími sourozenci na kopci v Pul-e-Khmuri, hlavním městě severoafghánské provincie Baghlan. Když tuto oblast zasáhlo mohutné zemětřesení o síle 7,5 stupně, otec popadl Safii čtyřletého bratra, který spal s rodiči v posteli, a celou rodinu vyhnal ven na dvůr. Okamžik nato se průčelí budovy sesunulo a zřítilo se z kopce dolů.

Celá rodina teď žije ve vedlejším domě, který jim půjčili jejich příbuzní. I ten byl zemětřesením vážně poškozen. „Táta nechává přes noc rozsvíceno. Kdyby přišlo další zemětřesení, mohli bychom snadno utéct ven, aniž bychom se zranili. S rozsvícenou lampou nad hlavou se ale špatně spí,“ říká Safia.

Safiina rodina je jednou ze stovek, jejichž domovy byly zcela zničeny. Člověk v tísni (ČvT) se štědrou podporou Common Humanitarian Fund řízeným UN OCHA  pomohl již 792 rodinám v této oblasti. Rodině Safii i ostatním poskytli finanční pomoc, která jim usnadnila přežít zimu, než se mohli v teplejších měsících pustit do rekonstrukce zničených domů. Safiin otec dostal i praktické rady, jak svůj dům přestavět bezpečněji tak, aby byl při příštích otřesech odolnější.

„Nevím, jak bychom bez pomoci ČvT a CHF přečkali zimu,“ říká Safia. „Otec koupil kamna a uhlí, aby mohl zatopit. Naše bukhari (tradiční afghánská pokojová kamna) pohřbila suť. Koupil taky přikrývky pro mě a mé bratry,“ dodává.

Nový dům postavený z trosek

Safiin otec zatím kousek dál od svahu začal stavět nové přístřeší. „Nemůžeme dál žít v domě našich příbuzných. I když nás přes zimu udržel v teple, potřebuje opravit,“ říká.

Safiin otec na stavbu využívá cihly a trámy ze zříceného domu. „Zbytky našeho starého domu jsem musel zničit. Děti už tam nechtějí být a hlavně je příliš blízko ke svahu,“ vysvětluje. Zemětřesením je zasaženo celé sousedství. Rodiny, které na to mají prostředky, teď na jaře domy strhávají a přestavují jinam.

„Rodiny, jejichž domy byly částečně zničeny, dostaly finance na opravy. Když jdete po ulicích, vidíte jak pracují na opravách,“ říká koordinátorka humanitární pomoci ČvT Zahra Mahsud. „Hned po zemětřesení jsme zajistili alespoň provizorní opravy, aby se budovy během drsných zimních měsíců dále nepoškodily, a aby do nich nepronikla zima a déšť,“ říká Zahra Mahsud. „Díky rostoucím teplotám jsou teď rodiny schopné posílit tyto opravy cementovou omítkou a snad i připravit přístřešky tak, aby vydržely nápor blížící se povodňové sezóny, která Pul-E-Khumri pravidelně zasahuje. Jen co jste se stačili vzpamatovat z jedné katastrofy, musíte se připravit na další,“ dodává.

*jména osob byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: ČvT

Související články