Aktuálně.cz: Milostivé léto může pomoci až 300 tisícům dlužníků. Pojišťovny se ale začínají stavět na odpor, říká Hůle

Publikováno: 14. 10. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Aktuálně.cz: Milostivé léto může pomoci až 300 tisícům dlužníků. Pojišťovny se ale začínají stavět na odpor, říká Hůle
© PIN

Zaplatit původní dluh a odměnu exekutorovi má stačit k definitivnímu odmazání dluhu u veřejnoprávních institucí – zbytek dlužné částky má být odpuštěn v rámci takzvaného milostivého léta. Zdravotní pojišťovny, jakožto veřejnoprávní instituce, hrají v rámci této jedinečné příležitosti zcela klíčovou roli – jejich účast na akci může nesmírně ulevit statisícům našich spoluobčanů a pomoci jim navrátit se do normálního života. Zdravotní pojišťovny se ale v posledních dnech začínají stavět výrazně na odpor. 

„Jeden z našich klientů dluží za šestnáct jízd načerno 12 800 korun. S příslušenstvím dluh narostl do částky 226 tisíc korun, které vymáhá exekutor," sdělil Aktuálně.cz náš kolega a expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle. Instituce milostivého léta, která je součástí novely exekučního řádu, má lidem umožnit se zbavit právě těchto nesmyslných dluhů, které do narostly do nezměrných výšin právě kvůli úrokům, nákladům právního zastoupení, DPH a celé řady dalších položek.

Pojišťovny odmítají odpustit penále

Momentálně má v Česku asi 750 tisíc lidí, dohromady mají 4,3 milionu exekucí. „Odhadujeme, že akce by mohla pomoci až 300 tisícům lidí. Kolik samotných exekucí by mohlo zaniknout, si nedovolím odhadnout, ale minimálně dvojnásobek,“ uvedl Hůle. Dodal ovšem, že se s blížícím se termínem začátku akce se začínají objevovat závažné problémy – zdravotní pojišťovny v ČR, včetně největší VZP, dlužníkům nechtějí odpouštět penále. To by původní jistinu navýšilo natolik, že by na možnost jednorázového splacení dluhu opět velká část lidí nedosáhla. Jen samotná VZP přitom eviduje asi 230 tisíc exekučních dlužníků – dluh na pojistném činí 13 miliard, o 3 miliardy vyšší je pak právě dluh na samotném příslušenství.


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Pokud pojišťovny prosadí svůj záměr, milostivé léto ztratí původní význam

Pokud se pojišťovnám jejich záměr podaří prosadit, milostivé léto zcela pozbude svého původního významu a situace statisíců lidí zůstane nadále bezvýchodná. Další diskuze budou probíhat 25. října, tedy jen tři dny před začátkem akce.

I přesto je momentálně jedním z našich největších úkolů zpravit o této možnosti co nejvíce lidí, neboť věříme, že nakonec akce proběhne podle původního záměru. Kromě informování lidí přímo v terénu a na našich dluhových poradnách se snažíme lidem informace sdělovat také na internetu.

Článek byl publikován dne 13. října 2021 na webu Aktuálně.cz. Odkaz na něj naleznete zde

Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto


Autor: Člověk v tísni

Související články