Aktuálně ze Sýrie: "Chléb si můžeme dovolit jednou za 10 dní."

Publikováno: 11. 7. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Aktuálně ze Sýrie:
© Foto: UNICEF, People in Need

Bašira přišla o manžela v roce 2011. Od té doby vychovává sama čtyři děti, což v syrské provincii Idlib není snadné. Žije ze dne na den a netuší, kde vzít peníze na základní potraviny, jako je chléb. Navíc s celou rodinou žije pod neustálou hrozbou ostřelování.

„Máme strach,” říká Bašira. „Tady v okolí se hodně střílí.” Bašira nás pozvala domů, abychom nahlédli do běžného života její rodiny a poznali, jaký význam mají potravinové poukázky, které začala od Člověka v tísni dostávat. „Je to obrovská pomoc. Můžeme si koupit čočku, bulgur, ghí… zkrátka všechno, co doma potřebujeme,” popisuje žena.

Bašira má jen tři přání - PODÍVEJTE SE NA VIDEO


Jen v loňském roce rozdal Člověk v tísni 31 280 potravinových poukázek, které zafinancovalo Generální ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu (ECHO). Tyto poukázky lze uplatnit ve stovkách vybraných místních obchodů v celé severní Sýrii. Umožňují rodinám koupit potraviny a vařit z nich jídla, na která jsou zvyklé. 

Potravinové poukázky jsou výhodné nejen pro rodiny, které je dostávají, ale i pro majitele obchodů. Podpoří místní ekonomiku. Poukázky na jídlo dostávají ti nejzranitelnější – matky samoživitelky, nemocní, lidé s postižením nebo rodiny, kde je hlavou babička nebo dědeček.


Miliony lidí v Sýrii potřebují v současnosti potravinovou pomoc a dalším milionům hrozí, že ji brzy budou potřebovat. Člověk v tísni proto poskytuje každý měsíc nouzové potravinové dávky, potravinové poukazy, finanční příspěvky a veřejné práce (tzv. cash for work) a každý měsíc také podporuje stovky vybraných pekařství. Minulý rok jsme každý měsíc rozdali potravinové poukázky financované Evropskou unií zhruba 2 400 zranitelným rodinám.

Více o naší práci v Sýrii se dočtete ZDE


Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátelAutor: Autor: Ríona Judge McCormack, Communication & Advocacy Officer pro Člověka v tísni v Sýrii

Související články