Alijev chce víc pravomocí

Publikováno: 5. 9. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Alijev chce víc pravomocí
© Aziz Karimov

Občané Ázerbájdžánu půjdou 26. září k volebním urnám, kde budou hlasovat o tom, zda chtějí super-prezidentskou republiku a „silnější stát”. Prezident Ilham Alijev vyhlásil konání referenda o změně ústavy poté, co ústavní soud dal jeho návrhu zelenou. Půjde celkem o 29 změn, mezi nimiž bude například prodloužení volebního období prezidenta z pěti na sedm let, ustavení nových funkcí prvního viceprezidenta a viceprezidenta a zrušení věkové hranice pro prezidentské kandidáty (v současnosti platí minimální věk 35 let).

„Myslím, že tyto změny jsou velmi dobré,” říká na dotaz ázerbájdžánské redakce Rádia Svobodná Evropa prošedivělý penzista. „Lidi znají svého prezidenta velice dobře, tak proč se otravovat s volbami tak často?” Ne všichni jsou z navrhovaných změn, které by přinesly větší moc prezidentovi, který v zemi vládne železnou pěstí od roku 2003, stejně nadšeni.

Představitelé ázerbájdžánské občanské společnosti navrhované změny intenzivně kritizují, obávají se, že stvrdí definitivní konec živořících politických svobod v zemi. Některé změny navrhované prezidentem například počítají s tím, že určitá práva, například svoboda shromažďování, mohou být omezena, pokud by hrozilo, že ohrozí „veřejný pořádek a morálku”. Pokud prezidentské návrhy projdou, bude rovněž snazší omezit přístup k informacím a stát bude moci vyvlastňovat pozemky v zájmu „sociální spravedlnosti a efektivního využití půdy“. - „Já budu hlasovat proti,” říká Rašad, mladý finanční analytik. „Toto referendum je potupou pro naši národní důstojnost,” doplňuje.

Devětadvacetiletá Gulnur, která se živí jako projektová manažerka, se změn ústavy také obává. „Jsem absolutně proti ústavním změnám, které dají další pravomoci našemu diktátorovi. Naposledy se měnila ústava proto, aby mohl být zvolen potřetí v řadě, a i teď jde v podstatě o totéž. Mám-li být upřímná, musím říct, že jsem už ztratila veškeré naděje ve změny k lepšímu v Ázerbájdžánu,“ říká.

Zatím poslední změna ústavy proběhla před sedmi lety, kdy byl zrušen limit dvou volebních období, což otevřelo Ilhamu Alijevovi cestu k tomu, stát se doživotním vládcem Ázerbájdžánu.

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články