Arménie: Dokumentárním filmem ke svobodné diskuzi

Publikováno: 29. 2. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Arménie: Dokumentárním filmem ke svobodné diskuzi
© Foto: ČvT archiv

Projekt zaměřený na zvýšení povědomí širší veřejnosti o lidských právech a občanském aktivismu zahájil Člověk v tísni v Arménii. Ve čtyřech městech na východě a na jihu země se po celý letošní rok budou konat každoměsíční projekce dokumentárních filmů, které v minulých letech mohli shlédnout také návštěvníci festivalu Jeden svět. I v Arménii budou filmové projekce doplněny besedami s experty či lidskoprávními aktivisty. 

Projekt Dokumentárních klubů odstartoval v lednu ve městě Vajk na jihu Arménie, kde místní nezisková organizace Práce a vlast promítla snímek Zakázané hlasy (Barbara Miller, Švýcarsko). Film přibližuje složitou činnost tří nezávislých novinářek-blogerek z Kuby, Iránu a Číny. Na příbězích hlavních hrdinek však dokumentaristé ukazují také možnosti, které novinářům dává internet jako prostředek svobodného šíření informací, a to i v režimech, kde vládne cenzura a tlak ze strany státu.

Zakázané hlasy zhlédli také diváci v Idževanu, Martuni a Gorisu. Po každé projekci následovala diskuze se známým arménským novinářem Geghamem Vardanjanem. Jak diváci v debatě po filmu přiznávali, o situaci na Kubě, v Íránu nebo v Číně toho dosud moc nevěděli. Kromě témat nastolených filmem se diskuze poté stočila i ke stavu žurnalistiky v Arménii, k místní politické situaci, úrovni svobody slova a její zásadní roli v demokratizaci země.

Dokumentární filmy z oblasti lidských práv a svobodná diskuze o těchto tématech tak mohou pomoci arménské společnosti lépe chápat probíhající procesy v zemi a čelit vážným výzvám a překážkám, které v současnosti stojí Arménii v cestě k demokracii. 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: Východoevropský program ČvT

Související články