Až bude mír, pojedou domů do Oděsy. V Moldavsku jim pomáhá romská organizace

Publikováno: 12. 4. 2022 Doba čtení: 1 minuta
Až bude mír, pojedou domů do Oděsy. V Moldavsku jim pomáhá romská organizace
© Tereza Hronová

Třináct členů rozvětvené rodiny 1. března za zvuku střelby a bombardování opustilo ukrajinské město Oděsa. Dostali se do Moldavska, nejchudší země Evropy. Ve vesničce Carbuna jim pomáhá romská organizace ROMNI, kterou finančně podpořil Člověk v tísni ze sbírky SOS Ukrajina.

„Děti začaly plakat, pro ně to byl šok. Hluk, střelba. Nasedli jsme do auta a odjeli, protože v tu dobu už bombardovali blízko nás. Nechali jsme všeho a odešli,” vypráví Kirish, mladá maminka z ukrajinské Oděsy. Kolem ní běhá sedm děti z rozvětvené rodiny. Utekli začátkem března z Ukrajiny hlavně kvůli nim, aby byly v bezpečí.

Neměli s sebou skoro nic. Přijeli k obchodu v malé zapadlé vesnici Carbuna asi hodinu od hlavního města Moldavska, Kišiněva. Místní je propojili s Elenou Sirbu, vedoucí platformy romských žen ROMNI. Ta jim dokázala pomoci díky penězům, které se vybraly v Česku ve sbírce SOS Ukrajina. „Jsem moc vděčná organizaci Člověk v tísni. Byla první a je doteď jediná, která nám dává možnost pomoci těm lidem koupí jídla, léků, potravin, všeho, co potřebují děti, tj. plenky, dětská výživa,” popisuje Elena Sirbu.

Kromě materiální pomoci ROMNI uprchlíkům z Ukrajiny pomáhá vyřídit potřebné dokumenty a nabízí právní služby. Sedmi rodinám zajistili bydlení. Působí v Moldavsku i Podněstří. Celkem od vypuknutí války na Ukrajině pomohli více než 500 lidí. „Děkujeme vám za to, že pomáháte Ukrajincům. Doma je vše naše, doma máme všechno. Až bude mír, my pojedeme domů,” říká Kirish.

Autor: Tereza Hronová

Související články