Ázerbájdžán: Lejla a Arif Junusovi propuštěni!

Publikováno: 16. 12. 2015 Doba čtení: 4 minuty
© Foto:

Hned dvě dobré zprávy přišly za poslední měsíc z Ázerbájdžánu. 

Nejprve 12. listopadu vyhověl odvolací soud v Baku žádosti právníků vězněného historika Arifa Junuse a propustil ho z důvodu vážného zdravotního stavu do domácího vězení. O necelý měsíc později, 9. prosince pak byla podmínečně propuštěna jeho žena, významná obránkyně lidských práv Lejla Junus. Důvodem jejího propuštění byl rovněž vážný zdravotní stav. Soud však manžele Junusovy nezprostil viny, pouze mnohaleté tresty odnětí svobody změnil na pětiletý podmíněný trest. Zároveň nesmějí opustit Baku, nemohou tedy ani podstoupit léčení v zahraničí, bez něhož zůstává jejich život v bezprostředním ohrožení.

Lejla Junus založila a dlouhé roky řídila Institut pro mír a demokracii a byla jednou z nejhlasitějších obhájkyní lidských práv v Ázerbájdžánu. Těsně před svým zatčením v červenci 2014 vydala seznam politických vězňů, na kterém se vzápětí sama ocitla. V téže době na tento seznam přibyl i její spolupracovník Rasul Džafarov, který zatím ve vězení zůstává. Arif Junus je významným historikem, který se zaměřoval zejména na konflikt o Náhorní Karabach z počátku 90. let 20. století. Spolu se svou ženou aktivně usilovali o usmíření obyvatel Ázerbájdžánu a Arménie a mírnění agresivního nacionalismu v těchto zemích.

K propuštění Arifa a Lejly Junusových zcela jistě přispěla i mezinárodní kampaň na jejich podporu, ve která sehrála hlavní úlohu jejich dcera Dinara. Tato kampaň však nekončí, bude pokračovat do té doby, dokud nebudou Junusovi zcela očištěni a dokud budou v Ázerbájdžánu vězněni lidé za své politické názory. Aktivity organizace Člověk v tísni byly, jsou a budou nedílnou součástí této kampaně.

 

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

 

Autor: Východoevropský program ČvT