Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku

Publikováno: 13. 12. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Bezplatnou dopravou do škol podporujeme vzdělávání dětí syrských uprchlíků v Turecku
© Foto: Abdulrahman Shahoud

Počet syrských uprchlíků registrovaných po celém světě na konci září 2016 vzrostl na 4 795 648 lidí. Celkem 33 % z nich jsou děti ve školním věku. Nejvíce Syřanů při tom uprchlo do sousedního Turecka, kde bylo registrováno přes 2,7 milionu lidí. V Turecku tak nyní žije zhruba 900 000 dětí ve věku od 5 do 17 let, které by měly pravidelně chodit do školy. Člověk v tísni poskytuje na jihovýchodě Turecka bezplatnou dopravu do škol pro 714 syrských dětí z uprchlických rodin. Pomáháme jim překonat jednu z největších překážek, kvůli které nemohou chodit do škol.

Přibližně 1 582 563 syrských dětí již bylo vyhnáno ze svých domovů a komunit, přinuceno hledat se svými rodinami útočiště v zahraničí. V této bouřlivé době plné nejistoty je jejich budoucnost mlhavá. Z 900 000 dětí ve školním věku žijících v Turecku v loňském roce dostala vzdělání pouhá třetina. Místní Ministerstvo zahraničních věcí se snaží navyšovat počet zapsaných studentů na 450 000 ke konci roku 2016 a 900 000 studentů v roce 2017. To je obrovská výzva nejen pro Turecko, ale pro jakoukoliv jinou zemi poskytující azyl uprchlíkům.

Děti syrských uprchlíků musí překonávat celou řadu překážek, které jim v nové zemi brání v přístupu ke vzdělání. Největší výzvou pro jejich rodiny je, jak dostat děti do školy bezpečně a bez vysokých finančních nákladů. Většina uprchlických rodin je na tom finančně velice špatně a další náklady na dopravu do škol jsou nedosažitelné.

Bezplatné autobusy pomáhají nejen dětem, ale i jejich rodinám

V rámci podpory vzdělávání syrských uprchlíků na jihovýchodě Turecka poskytuje Člověk v tísni ve spolupráci s Evropskou komisí (ECHO) dětem bezplatnou dopravu do škol. Snaží se tak pomoci rodinám, pro které jsou náklady na dopravu příliš vysoké. Navíc se tím snižuje riziko, kterému se děti – především dívky vystavují při cestě pěšky do vzdálených škol.

„Tato aktivita se může zdát jako pouhá kapka v moři, ale pro děti a rodiny, které podporujeme, je to výrazná pomoc. Průměrná syrská rodina má 3 až 5 dětí. Když mají rodiče za každého měsíc co měsíc platit dopravu do školy, tak je to opravdu spousta peněz,“ vysvětluje Caterina Larosa, manažerka vzdělávacích programů Člověka v tísni v Turecku. „I když si rodiče uvědomují důležitost vzdělání pro své děti, odmítají své děti posílat pěšky do vzdálených škol poměrně neznámým prostředím,“ dodává.

Ve školním roce 2015 – 2016 měl Člověk v tísni pronajaté autobusy, které zajišťovaly dopravu pro 236 dětí do školy a domů, včetně dopravy na další vzdělávací mimoškolní aktivity. Vzhledem k tomu, jak daleko od svých škol tyto děti bydlí, to pro mnohé z nich byla jediná možnost, jak se tam dopravit. Bez této příležitosti by zameškaly veškerou školní docházku. Člověk v tísni postupně navyšuje počet školních autobusů. V současné chvíli se tak do školy bezplatně dopravuje 714 studentů a v budoucnu by se jejich počet měl ještě zvýšit.

Autor: Eleanor McClelland

Související články