BÍLINA ZA ČASŮ KORONAVIRU: „PŘIŠLI O PRÁCI A JSOU VE SLOŽITÉ SITUACI. ODHODLÁNÍ ZABEZPEČIT RODINU ZŮSTÁVÁ NA PRVNÍM MÍSTĚ“

Publikováno: 16. 10. 2020 Doba čtení: 3 minuty
BÍLINA ZA ČASŮ KORONAVIRU: „PŘIŠLI O PRÁCI A JSOU VE SLOŽITÉ SITUACI. ODHODLÁNÍ ZABEZPEČIT RODINU ZŮSTÁVÁ NA PRVNÍM MÍSTĚ“
© Foto: pixabay.com

Místo bydliště v Bílině není jediným, co Josefa, Honzu a Milana spojuje. Když se začaly v české ekonomice projevovat důsledky přijatých koronavirových opatření z března letošního roku, mnohé firmy se musely, i přes podporu státu, uchýlit k propouštění některých zaměstnanců. Takový osud bohužel potkal i mnohé rodiny, se kterými v Člověku v tísni spolupracujeme, a právě Josef, Honza a Milan se mezi ně řadí. Kromě toho, že v důsledku pandemie přišli o práci, rozhodli se také všichni tři postavit problémům čelem. Vzali situaci do vlastních rukou a našli si sezónní práce v zahraničí. 

Krátce poté, co přišli Josef, Honza a Milan o práci, navštívili na pracovišti v Bílině našeho kolegu, se kterým dlouhodobě spoluracují a vylíčili mu svůj příběh. Životní situace všech tří mužů si byla do značné míry podobná: „Kromě toho, že jsou přátelé, spojuje všechny také přibližně stejné sociální prostředí, vzdělání, životní situace i místo bydliště. Každý z nich má doma ženu a děti, o které se musí postarat. Když mi sdělili, že přišli o práci, začali jsme ihned společně projíždět pracovní nabídky v okolí. Všichni tři byli odhodláni si sehnat práci co nejdříve, protože museli živit své rodiny,“ popisuje kolega Tran Tat Tien z naší ústecké pobočky okolnosti, ve kterých se muži nacházeli.

Když mi sdělili, že přišli o práci, začali jsme ihned společně projíždět pracovní nabídky v okolí. Všichni tři byli odhodláni si sehnat práci co nejdříve, protože museli živit své rodiny.

Hledání nového zaměstnání ale nebylo vůbec snadné. Pracovních nabídek ubývalo a situace se zdála být pro všechny tři velmi nepříznivá. „Hledali jsme nejprve práci v Bílině, Mostě, Teplicích a okolí. Všichni tři mají doma malé děti, a tak nechtěli dojíždět moc daleko. Po pár dnech hledání se ukázalo, že situace je horší, než se zprvu zdálo. Práce v okolí bydliště, kterou by muži mohli dělat, zkrátka nebyla. Smířili se proto s tím, že pokud chtějí zaměstnání získat, budou muset hledat také mimo Ústecký kraj,“ popisuje Tien.

Sezónní práce v zahraničí

Zajistit si novou práci uprostřed koronavirové krize se ale ukázalo jako nesnadný úkol nejen v Ústeckém kraji, ale i v širokém okolí. Po pár týdnech začala být situace naléhavá. Už dříve velice tenké rodinné úspory se dále ztenčovaly. 

„Trvalo to velmi dlouho a kluci už nemohli dále čekat. A tak za mnou přišli s návrhem. Rozhodli se najít práci v zahraničí, alespoň na sezónu. Měl jsem z jejich nápadu a odhodlání velkou radost a snažil jsem se jim být oporou. Chtěl jsem, aby cítili, že v tom nejsou sami a v nápadu jsem je podpořil. Po pár dnech získali od známého kontakt na agenturu, která zajišťuje sezónní práce v zahraničí a spojili se s ní. Pak už za mnou přišli jen s žádostí, zda bych jim nepomohl vyplnit potřebný formulář. No a zanedlouho byli pryč. Jeden z nich se dostal do Norska, druhý do Holandska a třetí získal krátkodobou práci v Německu,“ vypráví potěšeně Tien a opakuje, jak velkou měl radost z toho, s jakým zapálením a odhodláním se všichni tři k nelehké situaci postavili. Zdůrazňuje také, že si muži dokázali se vším úspěšně poradit i přes jazykovou bariéru.

S koncem sezóny potřeba pracovní síly v zahraničí ustala, a tak nezbývalo, než se vrátit domů. Situace na pracovním trhu v České republice se ale nelepší a prognózy odborníků na příští měsíce také nevěští nic dobrého – o pracovní místa bude nouze a nezaměstnanost bude stoupat. 

„Josef už se mi ozval, je zpět v Čechách. Z toho, co si v létě vydělal, zaplatil nájem a vše potřebné. Nyní se rodina znovu nachází ve svízelné situaci. Bohužel neměl jinou možnost, než požádat o pomoc stát. Doufáme, že se brzy na pracovním trhu znovu nějaké místo objeví,“ zakončuje vyprávění o dopadech koronavirové krize na životy obyvatel Bíliny náš kolega Tien a dodává, že bude i nadále pomáhat všem rodinám i jednotlivcům v Bílině toto těžké období co nejlépe zvládnout.

Autor: Dagmar Růžičková, Tien Tat tran

Související články