Boje na východě Ukrajiny sílí. Člověk v tísni doručuje pomoc lidem, kteří byli tři dny pod těžkou palbou

Publikováno: 3. 2. 2017 Doba čtení: 4 minuty
Boje na východě Ukrajiny sílí. Člověk v tísni doručuje pomoc lidem, kteří byli tři dny pod těžkou palbou
© ČvT archiv

Intenzivní boje mezi ukrajinskou armádou a rebely na územích, která nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády, opět sílí. Civilisté na obou stranách bojové fronty byli tři dny pod těžkou palbou a boje pokračují. Smrtící násilí si již vyžádalo 15 mrtvých a mnoho zraněných. Boje, které nedávno propukly u východoukrajinské Avdějevky, těžce poničily místní infrastrukturu. Zhruba 16 000 obyvatel zůstalo bez topení, vody a elektřiny. Teploty přitom v noci klesají až na -17°C. „Přes osmdesát domů bylo při ostřelování Avdějevky poničeno. Ve městě nefungovala elektřina ani topení. Dodávky vody jsou zajištěny, i když v omezeném množství, chybí vodní nádrže a palivo do generátorů na čerpání vody,“ popisuje Vanessa Merlet, vedoucí mise Člověka v tísni na Ukrajině.

Současná situace ovlivňuje životy tisíců civilistů. „V roce 2015 byl náš dům při ostřelování těžce poničen, ale ještě jsme ho nestihli opravit. Dnes dopadla na naši zahradu další střela. Kde je nějaká spravedlnost?“ ptá se Oksana Valentinovna z Avdějevky. „Už týden nám nefunguje elektřina a neteče voda. Kdybychom měli elektřinu, můžeme si zatopit. Teď ale musím přijít na jiný způsob, železná kamna by to asi vyřešila,“ dodává.

#~gallery-1432~#

Vodní nádrže a topivo pro Avdějevku

Člověk v tísni (ČvT) již ve spolupráci s úřady a dalšími humanitárními organizacemi doručil tři 1000 litrové nádrže s vodou. „Rozdáváme také poukázky na 300 litrů nafty, která je potřebná do vodních čerpadel, jež rozvádí vodu do bytů. A do místní nemocnice jsme dodali chybějící materiál,“ vysvětluje Vanessa Merlet. „Příští týden začneme lidem pomáhat s opravou domů. Zaměříme se také na poskytování psychosociální pomoci lidem v zasažených oblastech a rodinám, které musely opustit své domovy. K dispozici jsou naši psychologové, speciální tým zaměřený na pomoc dětem i telefonická linka, kam mohou lidé volat 24 hodin denně,“ dodává.

Více než 100 lidí, převážně seniorů a lidí upoutaných na lůžko, již bylo z Avdějevky evakuováno. V případě další rozsáhlejší evakuace je ČvT připraven poskytovat potřebnou pomoc vysídleným lidem. Většina místních obyvatel chce ale zůstat doma. „Včera večer jsme měli doma trochu tepleji, ale přesto jsme tam seděli ve dvou svetrech a teplých kalhotách,“ říká Aljona z Avdějevky. „Dnes jsem stála ve frontě na potravinové balíčky, ale už se na mě nedostalo. Hodily by se nám i svíčky. Mám velikou rodinu, žiju s manželem, jeho maminkou a se třemi dětmi,“ dodává mladá žena.

Podle týmu ČvT na místě je bezpečnostní situace nepředvídatelná. „Jsme připraveni poskytovat jídlo, vodu, přístřeší, hygienické balíčky a psychosociální pomoc lidem v Avdějevce, Marince, Krasnohorivce a dalších oblastech přímo zasažených současnými boji. V tuto chvíli spolu s úřady a ostatními organizacemi zjišťujeme hlavní potřeby místních lidí,“ vysvětluje Vanessa Merlet. „Sílící boje zasáhly i oblasti, které nejsou pod kontrolou ukrajinské vlády. Situace v těchto místech je ale z důvodu omezení přístupu humanitárním organizacím nejasná. Brání nám to pomáhat civilistům, kteří žijí v takzvané Doněcké lidové republice,“ dodává.

Uhlí, nová okna a elektřina pro lidi, které trápí mráz a válka

ČvT zároveň pokračuje v pomoci lidem žijícím poblíž bojové fronty, kde je ostřelování na denním pořádku. Pomáhá jim překonat náročnou zimu, teploty zde v noci klesají na – 20 °C. Místní obyvatelé jsou často odříznuti od elektřiny i od dodávek plynu. Začali proto používat kamna, díky kterým si nejen zatopí, ale zároveň si na nich mohou uvařit. Dodavatelé uhlí se ale zdráhají jezdit do vesnic, které jsou v blízkosti válečné fronty.

ČvT společně s Evropskou unií (ECHO) proto doručil dvě tuny uhlí každé nejzranitelnější rodině. „Je to pro nás spása. Teploty tu přes den klesají na mínus deset stupňů a v noci je to ještě horší. Těchto čtyřicet pytlů uhlí nám vystačí až do konce letošní topné sezony,“ říká 75 letá Valentina Davidovna z Marinky.

Boj se zimou - pomoc ČvT v číslech:

  • 620 domácností dostalo uhlí (2 tuny pro rodinu)
  • 60 domácností dostalo dřevo a k tomu pece na pevná paliva 
  • 250 vysídlených rodin dostalo peníze na nákup zimního oblečení a bot
  • 500 obyvatel Verkhnetoretskoe má přístup k elektřině, aby si mohli zatopit ve svých domovech
  • 1 200 rodin získalo nová okna pro zateplení domácností

Pracovníkům ČvT se jen pár dní před tím, než boje dramaticky zesílily, podařilo doručit dodávku uhlí i do obce Pisky. Pisky leží vedle Avdějevky na vládou kontrolovaném území, pouhých 500 metrů od doněckého letiště, které je již na opačné straně bojové fronty. Pro osm rodin, které zde stále žijí, přestože jsou odříznuté od elektřiny, je tato pomoc zcela zásadní.

Také další vesnice ležící na frontové linii - Verkhnetoretskoe se po každém dalším ostřelování ocitá bez proudu na celé týdny. ČvT spolu s týmem UNHCR dokázal přesunout rozvodnou stanici mimo oblast intenzivních bojů, kde bylo kvůli neustálým bojům nemožné provádět jakékoliv opravy. Celkem 500 místních obyvatel díky tomu má nyní přístup k elektrické energii.

Kromě pomoci v Avdějevce a okolních vesnicích plánuje ČvT v příštích týdnech dodávky uhlí pro 170 rodin a výměnu oken v 300 domácnostech. Tato pomoc je možná pouze díky podpoře Generálního ředitelství pro humanitární pomoc a civilní ochranu Evropské komise (ECHO), britskému Ministerstvu pro mezinárodní rozvoj (DFID), Kanceláři pro americkou zahraniční humanitární pomoc (OFDA) a Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

 

Pro více informací kontaktujte:

Vanessa Merlet, vedoucí mise Člověka v tísni na Ukrajině, +380 (93) 595 51 29

Tomáš Kocian, koordinátor humanitární pomoci ČvT,+420 777 787 970, tomas.kocian@peopleinneed.cz

 

Autor: ČvT

Související články