Brno inspiruje

Publikováno: 3. 5. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Brno inspiruje
© Foto: ČvT archiv

Naše terénní pracovnice Petra Hrubá se dlouhodobě zajímá o politiky bydlení, je členkou Platformy pro sociální bydlení. Minulý víkend se zúčastnila jako dobrovolnice Registračního týdne v Brně, na kterém se Platforma podílela. O co tu běží?

Město Brno jde cestou malé revoluce v naplňování konceptu „ukončování bezdomovství“ – jde o projekt Rychlé zabydlení (Rapid Re-housing).

Má přinést stabilitu rodinám bez bydlení (tj. bez bytu), které jsou v obtížně řešitelné situaci. Žijí v krizovém, nouzovém, nevyhovujícím nebo nejistém bydlení (např. azyly, ubytovny, substandardní nezkolaudované prostory). V průběhu týdne proběhla šetření u 482 rodin, které mají nezletilé děti. Do předběžného vyhodnocení bylo zařazeno 328 rodin, které byly jednoznačně identifikovány jako rodiny v bytové nouzi. Na 50 ti vybraných/vylosovaných rodinách pak Brno vyzkouší inovativní způsob řešení – dostanou nájemní smlouvu s bytem a k podpoře sociální službu. Pokud se postup osvědčí, stane se součástí komplexního přístupu města k rodinám bez domova.

„Atmosféra v posledních třech dnech registračního týdne byla příjemná a akční. Bylo úžasné sledovat souhru a nasazení lidí z NNO, města, univerzity, tak i dobrovolníků z různých míst ČR.“ říká Petra. „Brněnskému projektu držím hrozně palce. Ať už se konečně něco pro lidi bez domova změní! A protože znám dlouhodobě situaci rodin na kladenských ubytovnách, přeju si moc, aby k podobnému projektu našlo odvahu a odpovědnost i Město Kladno. 

 

Více se o akci/projektu dozvíte zde:

http://denikreferendum.cz/clanek/22841-brnensky-registracni-tyden-70-rodin-v-bytove-nouzi-tvori-matky-samozivitelky

https://www.facebook.com/events/991034130991806/

http://brno.idnes.cz/socialni-pracovnici-v-brne-scitaji-rodiny-v-bytove-nouzi-pzd-/brno-zpravy.aspx?c=A160420_2240606_brno-zpravy_krut

http://a2larm.cz/2016/04/hleda-se-rodina-se-spatnym-bytem-nebo-bez-bytu/

http://denikreferendum.cz/clanek/19248-socialni-bydleni-a-model-housing-first

Autor: Petra Hrubá, Terénní sociální pracovnice

Související články