Češi mohou přispět do sbírky na obnovu zničených domovů po záplavách v Německu

Publikováno: 20. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Češi mohou přispět do sbírky na obnovu zničených domovů po záplavách v Německu
© Foto: Shutterstock

Německo se vzpamatovává z ničivých povodní, které zasáhly zejména spolkové země Porýní-Falc a Severní Porýní – Vestfálsko. Počet obětí ničivých povodní v Německu se vyšplhal na 158. Více než 1000 osob se momentálně pohřešuje. 

Příčinou mimořádných záplav byly extrémní srážky, během kterých spadlo za 48 hodin až 148 litrů vody na metr čtvereční. Ke vzniku záplav přispívá mnoho faktorů, nicméně nárůst teplotních rozdílů v atmosféře v důsledku klimatických změn znamená, že jsou extrémní srážky pravděpodobnější.

Člověk v tísni s lítostí sleduje tragické následky povodní v Německu, které si vyžádaly mnoho obětí a zraněných a způsobily obrovské materiální škody. I my v Česku jsme v uplynulých týdnech byli zasaženi živelnými katastrofami, z nichž se budeme ještě mnoho měsíců vzpamatovávat, naše soustrast s postiženými a s pozůstalými obětí povodní je o to upřímnější.

Pomozte Německu

Přispějte finančním darem do sbírek některé z prověřených a efektivních německých organizací. S následujícími dvěma má naše organizace velmi dobré zkušenosti:

Der Arbeiter–Samariter-Bund (ASB)

IBAN: DE07 5139 0000 0060 8253 51
BIC: VBMHDE5FXXX
Banka příjemce: Volksbank Mittelhessen eG
Zpráva pro příjemce: flood relief Germany
Odkaz na online platbu

Malteser Hilfsdienst e.V.

IBAN: DE10 3706 0120 1201 2000 12
BIC: GENODED 1PA7
Banka příjemce: Pax-Bank EG, GF MHD, Koeln
Zpráva pro příjemce: flood relief Germany
Odkaz na online platbu
Pokud se rozhodnete pro online platbu, pak můžete automaticky požádat i o potvrzení pro daňové účely v ČR.

Česko pomáhá

Ministr vnitra Jan Hamáček na svém twitterovém účtu uvedl, že Česká republika nabídla prostřednictvím hasičů pomoc Německu postiženému povodněmi, německá strana podle svého vyjádření zatím situaci zvládá vlastními silami a prostředky.

Člověk v tísni je v kontaktu s německými humanitárními organizacemi, které pracují na místě neštěstí a je připraven pomoc v případě, že o to bude požádán.

Povodně v Německu: Jsou následkem klimatických změn?

„Očekáváme, že kvůli klimatické změně budou všechny hydrometeorologické extrémy ještě extrémnější. To, co vidíme v Německu, je obecně s tímto trendem konzistentní,“ šéf evropské Služby pro změnu klimatu Copernicus Carlo Buontempo.

Klimatická změna je všudypřítomná a její vliv lze sledovat pouze statisticky. Víme, že katastrofy kvůli změně klimatu mohou být častější nebo intenzivnější, ale co se týká jedné konkrétní katastrofy, nikdo nemůže s jistotou říct, že ji přímo způsobila změna klimatu. Faktem je, že změna klimatu obecně k takovým projevům extrémního počasí, jako jsou současné povodně v Německu, Belgii a dalších zemích, přispívá a vědci se shodují, že se problém bude prohlubovat.

Ke vzniku záplav přispívá mnoho faktorů, nicméně oteplující se atmosféra v důsledku klimatických změn znamená, že extrémní srážky budou sílit a ty nejextrémnější budou častější. 


Autor: ČvT

Související články