Česko podporuje sociální podniky v Moldavsku a pomáhá lidem s postižením během pandemie COVID-19

Publikováno: 2. 2. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Česko podporuje sociální podniky v Moldavsku a pomáhá lidem s postižením během pandemie COVID-19
© Foto: ...

Tři sociální podniky z Moldavska získaly grant, aby mohly nadále podporovat lidi s postižením, které pandemie zasáhla obzvlášť tvrdě. V rámci projektu, který se jmenuje „Pomozme lidem s postižením zvládnout pandemii“ získala každá z organizací na pomoc 297 000 Kč. Jedná se o organizace Credem-Eco, Floare de cireş a klášter Narození Páně. Projekt financuje Ministerstvo zahraničních věcí České republiky a realizuje jej Člověk v tísni v Moldavsku.

Organizace Credem-Eco působí na severu země v obci Bălți a grant využila k nákupu šicích strojů pro šicí dílnu, která zaměstnává tři lidi s postižením. To organizaci umožnilo rozšířit sortiment výrobků a specializovat se na výrobu osobních ochranných prostředků jako jsou roušky, pláště a kombinézy. Zaměstnanci prošli školením, při kterém se naučili používat nové šicí stroje, chránit se před nemocí COVID-19 a cílem bylo také zmírnit jejich stres, který jim pandemie a s ní související omezení, přináší. 

Organizace Floare de cireş z obce Răzeni ve středním Moldavsku nakoupila termotašky, jízdní kola a chladničku, aby zajistila další fungování své jídelny. Díky tomu budou ohrožené rodiny a senioři každý týden dostávat teplé jídlo. Sergiu Gurău, výkonný ředitel Floare de cireş, říká, že tento grant také pomohl rozšířit program školení pro zaměstnance s postižením. „Jedenáct mladých lidí s postižením se účastnilo praktických školení v pekařství. To je připravilo na práci v malé pekárně, kterou budeme brzy otevírat,“ říká Sergiu Gurău.

Díky grantu udělenému Klášteru Narození Páně ve vesnici Zăbriceni na severu Moldavska má zdravotnický personál z okresní nemocnice Edineț zajištěnou třikrát denně stravu i ubytování. Tato nemocnice se výrazně zapojuje do boje s COVID-19. Část grantu byla také využita na nákup lůžkovin a žehličky, do místní jídelny přibylo nové kuchyňské vybavení. Zaměstnání tu také nově získalo 10 lidí s postižením, kteří se na pozemku kláštera starají o květiny a byliny.

„Ohrožené skupiny obyvatel pocítily negativní dopady pandemie víc, než kdokoli jiný a projekt přišel na pomoc právě včas. Máme velkou radost, když vidíme, jak aktivně a odhodlaně pomáhají sociální podniky lidem s postižením. Nebýt této pomoci, tito lidé by byli osamoceni a zasaženi pandemií ještě mnohem více,” říká Silvia Bicenco, vedoucí mise Člověka v tísni v Moldavsku.

Tento projekt podpořil také psychoneurologické instituty pro dospělé lidi s postižením v okresech Dubăsari, Edineț Soroca a do města Bălți byly dovezeny ochranné osobní prostředky jako roušky, štíty, rukavice, ochranný oděv, dezinfekční přípravky na ruce i na dezinfekci povrchů, jednorázové pláště a zástěry. Klienti a zaměstnanci psychoneurologických institutů byli také proškoleni v oblasti prevence šíření COVID-19.

Autor: Člověk v tísni

Související články