Cesta ven

Publikováno: 19. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Manželé první den v novém bytě
© Foto: Renata Bolechová

V srpnu 2020 se na naši kladenskou dluhovou poradkyni Renatu Bolechovou obrátil manželský pár se žádostí o pomoc s řešením dluhů.

Jejich společný dluh vzrostl na přibližně půl miliónu. Paní pracuje ve školní jídelně a pán kvůli zdravotním problémům pouze na zkrácený úvazek jako člen ostrahy. Z jejich platů by nebylo možné dluhy umořit běžnými srážkami ze mzdy. V rámci exekucí byl v dražbě prodán klientův podíl na domě jeho rodiny a manželé se ocitli na ubytovně, kde žili další tři roky.

Při mapování dluhů jsme zjistili, že podstatná část závazků vznikla klientovi tím, že se při odjezdu do ciziny, kde posléze pracoval a byl pojištěn, neodhlásil z českého systému zdravotního pojištění. Jistina tak činila přibližně 34 000 Kč a penále cca 59 000 Kč. Podobně z úvěru s jistinou okolo 100 000 Kč vznikl kvůli úrokům z prodlení, smluvním pokutám a nákladům exekuce dluh čítající 323 000 Kč. Z kontokorentu za 9 000 Kč se kvůli nákladům řízení a exekuce společně s příslušenstvím stal dluh ve výši 27 500 Kč. A podobně.

Po zjištění aktuální výše závazků obou manželů jsme se domluvili, že nejlepším řešením pro klienty bude společný vstup do oddlužení. Manželé si velmi přáli začít nový život „s čistým štítem“ a bez dluhů, a na přípravě insolvenčního návrhu aktivně a spolehlivě spolupracovali.

Zároveň vyjádřili přání, jestli bychom jim pomohli i v jejich snaze změnit bydlení, na ubytovně už dál bydlet nechtěli.

Po zaplacení nevelkého dluhu u města za komunální odpad jsme se chystali podat žádost do výběrového řízení o městské byty, kde jsou však šance na získání bytu velmi malé. Ještě méně pravděpodobné je získání pronájmu bytu u soukromého majitele - otevřený trh s byty je pro většinu romských rodin kvůli předsudkům a obavám majitelů nedostupný, byť mají zájemci stabilní práci a dostatečné prostředky.

Do této situace zasáhla velmi vstřícná majitelka bytu na sídlišti, která nabídla naší pobočce pronájem bytu pro některého z našich klientů. Výše nájmu byla příznivá a navíc bez kauce.

Kandidáty jsme vybrali na společné poradě, následně představili jejich stručné příběhy majitelce a nechali ji, aby si sama vybrala své budoucí nájemníky.

Zvítězil manželský pár z ubytovny, kterým na výdaje spojené se stěhováním a placením dvou nájmů v jednom měsíci (ubytovna, nový byt) pomohl příspěvek ze sbírky Člověka v tísni SOS Česko.

Manželé tak během dubna vstoupili do procesu oddlužení a zároveň se jim podařilo přestěhovat se z ubytovny do běžného nájmu.

„Mám radost, že se díky spolupráci našeho týmu a velkému nasazení klientů podařilo nastartovat cestu k novému životu“, s velkým úsměvem dodává Renata.Autor: Renata Bolechová, Dluhová poradkyně

Související články