Cesta z pasti: Jak se Evin dluh snížil z 3 milionů na sto tisíc

Publikováno: 24. 1. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Cesta z pasti: Jak se Evin dluh snížil z 3 milionů na sto tisíc
© archiv pracoviště

Paní Eva: "Z dluhů by mi nepomohla ani insolvence, jedinou cestou z pasti bylo Milostivé léto!"

Stát vyhlásil druhou vlnu Milostivého léta, která proběhla v období od 1. září do 30. listopadu 2022. Do druhého kola Milostivého léta se promítla řada změn, například navýšený poplatek exekutorům na částku 1815 Kč, lhůta na odpověď od exekutorského úřadu a další. Kromě změn se i druhá etapa Milostivého léta nesla v duchu naděje na únik z dluhové pasti. Do jaké míry dokázala tato příležitost měnit osudy dlužníků Vám zprostředkuje následující článek s příběhem jedné z mých klientek.

Eva (52 let), celkový dluh v exekuci: 3 340 000 Kč

Zbývající dluh po uplatnění Milostivého léta: 97 350 Kč

Břemeno dluhů z manželství si s sebou táhnu celý život. Nikdy jsem neměla odvahu a sílu je řešit, protože jsem věděla, že nemám jak je řešit. Při prvním kole Milostivého léta jsem se ani neodvážila to zkusit, ale při druhém jsem měla takovou vnitřní předtuchu, že je to jediná poslední šance.

S bývalým manželem jsme začali podnikat. Otevřeli jsme obchod se smíšeným zbožím a já jsem v něm začala prodávat. S sebou jsem měla novorozeného syna a musela jsem zvládat obojí. S časem jsme zjistili, že nevyděláváme tolik, abychom pokryli náklady na pronájem městského bytu a pronájem obchodu. Po určité době jsme vydělávali tak málo, že jsme přestali nájem platit a raději jsme peníze vydali za jídlo a za naše 2 děti.

Velmi záhy na to přišla další rána. Náš obchod byl vykraden. Položilo nás to. Dlužili jsme věřitelům za zboží a za nájemné v městském bytě. Obchod jsme museli zrušit a skončili jsme bez obživy s nejistým bydlením. Do toho nám začaly chodit dopisy od exekutorů, kteří nám k těm našim dluhům připočítali i úroky. Úroky a poplatky od věřitelů a exekutorů začaly s časem převyšovat dluhy samotné. Například u dluhu za nájemné k městskému bytu jsme dlužili celkem 130 000 Kč a připsali nám k tomu úroky ve výši 3 113 000 Kč.

Nakonec jsme museli opustit byt a přestěhovali jsme se do domu, který plnil funkci střechy nad hlavou, ale jinak byl v katastrofálním stavu. Dům jsme si za 300 000 Kč museli koupit na dluh. Nebyla tam ani voda, ani kanalizace a neměli jsme na topení.

Vydražili i náš dům

Snažila jsem se splácet dluhy po malých částkách. Docházela jsem na OSSZ, VZP i finanční úřad se splátkami v hotovosti. Splátky nebyly v požadované výši a úroky tedy rostly dál. Po 12 letech nám exekutoři vydražili i náš dům za jeden milion korun. Z výtěžku byla splacena část dluhů a stejně to nestačilo.

Dluhy nás zničily a rozhádaly. S manželem jsme se odcizili, on mě opustil a našel si o 27 let mladší partnerku, se kterou má další děti. I když jsme už byli rozhádaní, rozvod mě potopil na dně, protože kromě toho, že mě opustil muž, vzal mi i mého desetiletého syna. Zůstala jsem sama s dluhy. Nemluvila jsem o nich s nikým. O dluzích člověk nemluví, jen se tím užírá.

S příchodem druhé vlny Milostivého léta jsem si řekla teď nebo nikdy. Oslovila jsem už tolik bezplatných poraden a začala jsem pro to něco dělat. Moc jsem se toho procesu zalekla, protože jsme právě rozpohybovala něco tíživého, co mě přerůstá a sama to nezvládnu. Z tohoto důvodu jsem zvedla telefon a zavolala jsem po těch všech poradnách rovnou do organizace Člověk v tísni. Na helplince mi předali kontakt na dluhovou poradkyni z pobočky Člověka v tísni v Děčíně. Neváhala jsem jí kontaktovat a hned na to jsme zahájily spolupráci. Poradkyně mi zprostředkovala lustraci z Centrální evidence exekucí a sepsala dopisy exekutorům. Poté mi pomohla s analýzou odpovědí a s komunikaci s některými exekutorskými úřady, když jsem potřebovala doložit ještě nějaké dokumenty navíc. Společně jsme vytvořily podklady a výpočty pro žádost o dar ze sbírky organizace SOS Milostivé léto. K mému životnímu štěstí mi byl dar schválen! Organizace za mne zaplatila polovinu dluhu ve výši 70 000 Kč a druhou polovinu jsem doplatila já, ze svých dlouholetých úspor. Díky tomu mi byly odpuštěny úroky ve výši 3 124 300 Kč. Jinak bych to nikdy nezvládla zaplatit, ani v insolvenci ne.

Otevřeli jste mi cestu ven z pasti, děkuji!

Autor: Weronika Lipšová, dluhová poradkyně

Související články