Cesta zpět k běžnému bydlení

Publikováno: 25. 5. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Cesta zpět k běžnému bydlení
© ČvT archiv

Město Rokycany před necelým rokem vybudovalo a začalo nabízet svým obyvatelům tzv. vstupní byty, které jsou určené lidem se sociálními problémy. Lidem, kteří v bytech bydlí, pomáhají mimo jiné naši terénní sociální pracovníci. A jak naše pomoc vypadá?

Nejčastějším problémem, se kterým zde pomáháme, jsou dluhy. „Spolupracujeme se sedmi rodinami a pět z nich má dluhy. Vzhledem k tomu, většina lidí nemá dlouhodobý a stabilní příjem, nepodařilo se v žádné rodině podat insolvenční návrh, tzv. osobní bankrot. Proto řeším spíše konkrétní a jednorázové záležitosti,“ popisuje Klára Chaloupková, naše regionální pracovnice. Ta konstatuje, že čtyřem rodinám dluhy narůstají rychleji, než je stíhají splácet. „V takovém případě je těžké udělat něco proti pocitu bezvýchodnosti a řešit můžeme jen akutní problémy jako hrozby mobiliární exekucí, tedy zabavování majetku,“ uvádí Klára Chaloupková.

Při práci s rodinami také sledujeme dodržování podmínek bydlení, jako je dodržování pravidelných plateb za služby spojené s ubytováním. Řešili jsme i pracovně právní problémy spojené s nedodržováním pravidel ze strany zaměstnavatelů. Stejně jako v dalších regionech pomáháme i na Rokycansku dětem se vzděláváním. „Pokud mají děti problémy ve škole, doháníme školní látku v rámci doučování, jsme také v kontaktu s pedagogickými poradnami,“ upřesňuje Chaloupková.

Do vstupních bytů se dostávají lidé, kteří za sebou mají mnohdy velmi těžké životní zkoušky. Jednou z nich je paní, která sem přišla z azylového domu. „Do něj se dostala v důsledku debaklové životní situace. Po smrti manžela se její psychický stav zhoršil, že fakticky přestala ´fungovat´. Nechodila do práce, dostala se do dluhů a přišla o syna, který byl svěřen do péče příbuzných,“ popisuje osud jedné z obyvatelek naše sociální pracovnice. Životní propad se ale naštěstí zastavil. Paní již z azylového domu začala chodit do práce a daří se jí splácet dluhy. Účetní zaměstnavatele jí nedávno řekla, že se jí z platu začíná strhávat poslední uvalená exekuce. Paní si našla přítele a nyní se i s naší pomocí snaží získat syna zpět do své péče. „Aktuálně byla paní vyzvána městským úřadem, aby si zažádala o běžný nájemní byt a má velmi dobrou šanci jej získat,“ uzavírá Klára Chaloupková.

Autor: ČvT,

Související články