Čeští politici zaštítili nedemokratické volby v Ázerbájdžánu

Publikováno: 14. 10. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Čeští politici zaštítili nedemokratické volby v Ázerbájdžánu
©

České neziskové organizace sdružené v asociaci DEMAS se obrátily otevřeným dopisem na skupinu českých politiků, kteří podpořili svými výroky a účastí středeční volby v Ázerbájdžánu. Ty přitom podle mezinárodní organizace OBSE nebylo možné uznat za svobodné a spravedlivé. Docházelo v nich například k zastrašování voličů i kandidátů.

 

Přesto oficiální ázerbájdžánská média citovala pochvalná hodnocení některých českých zástupců. Mezi citovanými se objevila bývalá poslankyně za ČSSD a současná kandidátka za SPOZ Anna Čurdová či bývalý předseda KDU-ČSL a ministr zahraničí Cyril Svoboda. „Setkali jsme se i s voliči. Nezaznamenali jsme žádná porušení zákona. Atmosféra na volbách je velmi dobrá i u voličů pozorujeme dobrou náladu,“ citoval Cyrila Svobodu azerbájdžánský server News.day.az v článku s titulkem ´Bývalý ministr zahraničí Česka: volební proces byl transparentní a správný´ [1].

Organizace se poslanců v dopise ptají, kdo jim zaplatil cestu a zda dostali během cesty nějaký dar.

Neziskové organizace také poukazují na to, že „ázerbájdžánská diplomacie dělá vše pro to, aby západní politici, včetně těch českých, o tomto diktátorském režimu buď mlčeli, nebo jej dokonce legitimizovali prostřednictvím pochvalných prohlášení. Pro tuto bohužel účinnou taktiku se dokonce vžil pojem ´kaviárová diplomacie´.“ České organizace dále upozorňují: „S porozuměním kontextu se člověk bohužel nemůže ubránit dojmu, že ti z Vás, kteří volby pochvalně komentovali, ze sebe nechali učinit nástroj propagandy. Tuto propagandu ázerbájdžánský režim s chutí využije k legitimizování svého diktátorského režimu jak doma, tak i ve světě.“

„Je smutné, když se politici demokratických států nechávají používat propagandou diktátorských režimů,“ říká Tomáš Urban z Člověka v tísni.

DEMAS je asociace českých neziskových organizací působících v oblasti demokratizace, podpory občanské společnosti a lidských práv ve světě (www.demas.cz)

 

Otevřený dopis si můžete stáhnout zde

 


Autor: