Čeští Ukrajinci vyzývají premiéra k akci

Publikováno: 23. 1. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Čeští Ukrajinci vyzývají premiéra k akci
©

"Žádáme každého, komu není lhostejný osud téměř padesátimilionového národa, aby jednoznačným způsobem vyjádřil se současným postupem prezidenta Janukovyče svůj nesouhlas. Je to to nejmenší, co lze pro Ukrajinu v současné chvíli udělat," píše ve svém dopise premiérovi Olga Mandová, předsedkyně Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny.

V Praze, dne 23. ledna 2014

Vážený pane předsedo vlády,

My, občané České republiky ukrajinského původu, žádáme Vás, pane premiére, abyste jako námi zvolený přestavitel této země rozhodným způsobem zaujal stanovisko k dění na Ukrajině.

Ke svévolnému činu prezidenta Janukovyče proti sbližování Ukrajiny s demokratickým světem došlo v rozporu s jeho vlastním programem a jeho dosavadními kroky, kterými mimo jiné získal důvěru značné části svých voličů při posledních prezidentských volbách. Je tedy legitimní a pochopitelné, že se ukrajinský národ rozhodl pokojným způsobem vyjádřit své rozčarování a nesouhlas.     

Nedávné přijetí drakonických zákonů zásadním způsobem omezujících svobodu slova, shromažďování a řady dalších aspektů normální občanské existence je však mnohem důležitější, než pouhý výběr ekonomické orientace země. Odkrývá skutečné záměry režimu prezidenta Janukovyče, které vyčleňují Ukrajinu z mezinárodního společenství a posouvají ji o více než šedesát let zpět.

Ukrajina, tak jako většina států světa, podepsala Všeobecnou deklaraci lidských práv z roku 1948 jako soubor zcela základních a nezpochybnitelných práv každého člověka. Proti ní se však nyní hrubě provinila. Svůj směr záhy potvrdila sáhnutím na životy již minimálně pěti lidí poté, co skupiny dlouhým a frustrujícím protestem radikalizovaných demonstrantů projevily svůj odpor proti novým zákonům. Střílení do demonstrantů za celé dvě desetiletí své nezávislosti Ukrajina nezažila.

Žádáme každého, komu není lhostejný osud téměř padesátimilionového národa, aby jednoznačným způsobem vyjádřil se současným postupem prezidenta Janukovyče svůj nesouhlas. Je to to nejmenší, co lze pro Ukrajinu v současné chvíli udělat.

Pane premiére, jako předsedu strany, která má demokracii v názvu, Vás žádáme, abyste nezůstal lhostejný k dění nedaleko od našich hranic. K dění v zemi, jejíž díl byl kdysi součástí Masarykovy předválečné republiky. K dění, které může mít klíčový vliv na vnímání porušování lidských práv v celém světě a které může způsobit nedozírné tragédie.     

 

 Mgr. Olga Mandová,

předsedkyně Sdružení Ukrajinců a příznivců Ukrajiny

zástupkyně ukrajinské národnostní menšiny v ČR

členka Rady vlády pro národnostní menšiny 

Autor: