Chomutovský deník: „Počet lidí v dluhové pasti narůstá,“ upozorňuje Stiborová. Milostivé léto může mnohým ulevit

Publikováno: 8. 10. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Chomutovský deník: „Počet lidí v dluhové pasti narůstá,“ upozorňuje Stiborová. Milostivé léto může mnohým ulevit
© Chomutovský deník

Ústecko patří k nejzadluženějším krajům v Česku. Loňský rok jsme zde pracovali s více než dvěma sty lidmi, kteří se ocitli ve finanční tísni. K letošnímu říjnu jsme díky rozšiřování našich dluhových poraden pracovali již s 250 lidmi. O radu k nám chodí lidé napříč společností, během pandemie ale přibylo zejména podnikatelů. Mnoho z těchto osob bude mít v následujících třech měsících jedinečnou možnost zbavit se svých dluhů prostřednictvím instituce Milostivého léta. Na našich pracovnách i pobočkách proto s touto možností všechny usilovně seznamujeme. 

„Počet klientů v dluhové pasti narůstá a to ani nemáme celý rok za sebou,“ uvedla naše kolegyně a metodička dluhového poradenství Lenka Stiborová pro Chomutovský deník. V loňském roce jsme dohromady pomohli asi 2500 lidí. Letos počet zadlužených osob ale narůstá – otevíráme proto další a další pobočky, na kterých lidem s řešením jejich tíživé situace pomáháme. Momentálně nám může být velkým pomocníkem při řešení těchto problémů nedávno schválená novela exekučního řádu, takzvané Milostivé léto.

„Není to využitelné pro ty, kdo mají daňovou, správní a jinou exekuci. Je to pro lidi, kteří mají soudní exekuci. A za veřejnoprávní subjekt ji musí vymáhat soukromý exekutor,“ upřesnila Stiborová. Přesto může institut ulevit celé řadě dlužníků, neboť všem, kdo mají dluhy u veřejnoprávních institucí, budou v rámci této akce odpuštěny veškeré úroky, poplatky a penále. Podle našich odhadů se může jednat o zhruba dvě stě tisíc osob. Podmínkou odpisu dluhu bude pouze splacení původní jistiny a nákladů za exekuci ve výši 908 korun. Všechny naše klienty proto s touto možností důkladně seznamujeme: .„Pro několik z nich je to zajímavé a chtějí akci využít,“ upřesnila Klára Gasserová, vedoucí naší nejnovější pobočky na Litoměřicku a Podřipsku.

Pomozte lidem splatit dluhy skrze sbírku SOS Milostivé léto

Jak zadluženým lidem pomáháme?

Osobám, které se ocitly ve finančních problémech, pomáháme dlouhodobě. Mapujeme jejich závazky, pomáháme získávat lustrace o soudních řízeních, řešíme, zda se vyplatí podstoupit oddlužení. Pracujeme z velké části také v terénu, neboť exekutoři dlužníkům v drtivé většině případů nijak nepomáhají: „Dojíždíme do domácností, doprovázíme lidi na soudy i exekutorské úřady,“ upřesnila Stiborová pro regionální deník. V případě, že se ukáže, že jsou exekuce vedeny neoprávněně, usilujeme o jejich zastavení, píšeme odpory, odvoláváme se na rozsudky, v mimosoudních řízeních se snažíme o smír s věřitelem. „Snažíme se s lidmi zkoumati příčiny, proč do dluhu spadli, aby k tomu nedošlo znovu,“ uzavřela metodička dluhového poradenství.

Celý článek Jaroslava Balvína, který vyšel v Chomutovskému deníku dne 8.10.2021, si můžete přečíst zde.


Autor: Člověk v tísni

Související články