Chudí Češi si berou malé půjčky a vracejí velké peníze. Za 10 tisíc se vrací i 70

Publikováno: 16. 7. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Chudí Češi si berou malé půjčky a vracejí velké peníze. Za 10 tisíc se vrací i 70
© Foto: ilustrační foto

Článek vyšel na serveru Seznamzpravy.cz

Půjčit si několik tisíc korun na několik dní. Zní to jednoduše, ale často to může znamenat začátek neřešitelných dluhů.

Nezisková organizace Člověk v tísni, která se věnuje pomoci chudým doma i ve světě, dokončila studii o tom, jak jsou v Česku poskytovány drobné krátkodobé půjčky na vysoký úrok.

„Překvapivé nebylo to, že jsou na trhu drahé půjčky. Ale že řada společností svoje webové stránky koncipuje tak, že na první pohled klientovi ukazuje jen zvýhodněné nebo nulové sazby," řekl Seznamu hlavní autor studie David Borges.

Mikroúvěry, drobné půjčky v řádu několika tisíc korun poskytované na několik týdnů až měsíců, si berou obvykle lidé s nízkými příjmy, aby překlenuli období, kdy se rodiny octnou bez prostředků. V řadě případů jsou však prvním krokem do dluhové pasti.

I proto se Člověk v tísni právě tímto trhem zabýval. Z podobného důvodu loni analyzoval poskytování spotřebitelských úvěrů.

"Zvýhodněné podmínky se týkají první půjčky a velice často klient nestihne splatit po měsíci všechno, požádá o prodloužení a v tom okamžiku začnou naskakovat poplatky a úvěry, které jsou mnohem vyšší,“ popsal začátek cesty do často neřešitelných dluhů David Borges, jehož studie prozkoumala praktiky 49 poskytovatelů mikropůjček, tedy většinu zdejšího trhu.

Číst celý článek a podívat se na video.
Autor: Petr Švihel, Seznam zprávy

Související články