Chuť Francie v arménském Kapanu

Publikováno: 26. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
French Ambassador's visit to Syunik
© Foto: PIN Armenia

Rodina Grigorjanů žila ve Francii více než šest let. Zdravotní potíže jednoho ze členů je zavedly až do Francie, kde se nakonec úspěšně zotavil. Po letech strávených v cizině se rodina chtěla vrátit do své vlasti, kousek francouzské kuchyně si ale přivezla s sebou. Člověk v tísni podporuje rekvalifikační kurzy pro lidi, kteří se vrátili zpátky do Arménie.

Když se rodina Grigorjanů rozhodovala, zda se do Arménie vrátí nebo ne, dozvěděli se o možnosti podpory podnikání od Francouzského úřadu pro přistěhovalectví a integraci (OFII). Po příjezdu do vlasti se jim podařilo finanční příspěvek skutečně získat a zastoupení OFII v Arménii spolu s Člověkem v tísni (ČvT) tak podpořilo vznik jejich podniku ve městě Kapan na jihu země.

"Prvně jsem se naučil vařit, ale díky pobytu ve Francii a poznávání místních pekáren jsem zatoužil založit si jednu takovou v rodném městě," říká Arik. 

Grigorjanovi se do Arménie vrátili v roce 2020, jen několik dní před vypuknutím konfliktu v Náhorním Karabachu. O několik měsíců později našli sílu vydat se na nevyzpytatelnou dráhu podnikání se svou kavárnou Nancy Cafe Boulangerie – inspirovanou městem Nancy, kde žili.

Francouzská velvyslankyně v Arménii, Anne Louyot, a zástupci OFII v Arménii se s rodinou Grigorjanů setkali v Kapanu a povzbudili otevření Nancy Boulangerie.

Kromě finanční podpory pomáhá Člověk v tísni místním lidem i se zaškolením. Nedávno jsme uspořádali kurz zaměřený na rozvoj podnikání, inovace a digitální marketing, abychom začínajícím podnikatelům pomohli rozjet jejich podnikání a poskytli možnost sdílet zkušenosti s ostatními navrátilci.

Od roku 2016 pomáháme navrátivším migrantům v rámci projektu zastřešovaném OFII s názvem Podpora reintegrace dobrovolně navrácených migrantů prostřednictvím pomoci v zaměstnanosti, sociální podpory a podpory podnikání.


Autor: PIN Arménie

Související články