Člověk v tísni podporuje kampaň za propuštění Ojuba Titijeva

Publikováno: 16. 5. 2018 Doba čtení: 1 minuta
Člověk v tísni podporuje kampaň za propuštění Ojuba Titijeva
© HRW

Ojub Titijev, lidskoprávní aktivista a šéf čečenské pobočky nevládní organizace pro ochranu lidských práv Memorial, byl zatčen v lednu letošního roku na základě falešného obvinění z držení drog. Od té doby je držen ve vazbě a hrozí mu až desetiletý trest vězení. Jeho předchůdkyně, Natalia Estemirova, byla v roce 2009 unesena a zastřelena. Dcera Estemirové, čtyřiadvacetiletá Lana, nyní veřejně vyzývá k osvobození Ojuba Titijeva a k záchraně Memorialu - organizace, která za tři dekády svého působení v Rusku pomohla tisícům lidí.

“Mou matku jsme zachránit nemohli. Můžeme ale zachránit Ojuba a můžeme zachránit Memorial,” říká Lana Estemirova. “Je jen potřeba, aby ruský prezident zvedl telefon, zavolal čečenským autoritám a nařídil, aby Ojuba a Memorial nechali být.”

“Ojub Titijev, člověk, který bránil lidi před svévolí autorit, je nyní “vyšetřován” stejným systémem, který na něj uvalil smyšlená obvinění,” pokračuje. “Toto není soud, ale veřejný trest. Ojubovo svědectví o tom, že marihuana, která se našla v jeho autě, byla nastrčená policií, není vůbec součástí vyšetřování.”

V Čečensku neexistuje nezávislé soudnictví. Kremlem podporovaný vůdce Čečenské republiky Ramzan Kadyrov ostře vystupuje proti jakékoliv kritice. Dochází zde k mimosoudním vraždám, mučení ve věznicích, stíhání a zadržování aktivistů, nezávislých novinářů a homosexuálů.

Na případy porušování lidských práv dlouhodobě upozorňuje právě Memorial a je proto sám trnem v oku místním autoritám, které se jeho činnost pokoušejí zdiskreditovat.

I vy se můžete připojit k petici za propuštění Ojuba Titijeva.


Čtěte více:

V Čečensku zadrželi lidskkoprávního aktivistu. Hrozí mu politický proces a až 10 let vězení


Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz, +420 770 101 144

Autor: ČvT

Související články