Člověk v tísni zve na benefiční koncert „All Inclusive Schools Festival“

Publikováno: 27. 3. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Člověk v tísni zve na benefiční koncert  „All Inclusive Schools Festival“
©

Praha 19. 3. 2013 – Ve čtvrtek 11. dubna se v klubu Rock Café (Národní třída 20, Praha 1) uskuteční koncert na podporu pražské pobočky Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni. Tato akce je podpořena programem ThinkBig, který realizuje nadace Telefónica ve spolupráci s NROS a je pořádána skupinou dobrovolníků.
Během večera vystoupí známí funkrockeři 100°C, indierockoví Please The Trees, „pobaltský mantracore“ Alaverdi a experimentátorské Kazety. Klub se otvírá v 18:30, vstup je 200 Kč.

„Každé dítě potřebuje ve vzdělávání podporu nás dospělých. Tam, kde ji nemohou dát rodiče, měli bychom pomoci my ostatní,“ říká Václav Kučera, ředitel pražské pobočky organizace a dodává: „České základní školy by měly dokázat lépe vzdělávat sociálně znevýhodněné děti. Měly by být „All-Inclusive“ – otevřené všem dětem a všem také poskytovat co nejvíc potřebných služeb. Přejeme si, aby české základní školy byly školami pro všechny žáky, kteří bydlí v jejich okolí, včetně sociálně a zdravotně znevýhodněných. Přejeme si, aby tyto školy dokázaly poskytovat znevýhodněným dětem celou škálu podpůrných opatření, jako je práce asistentů a speciálních pedagogů, odpolední doučování nebo nízkoprahové zájmové kroužky. Pouze v takovém případě se zlepší postavení dětí, se kterými pracujeme, a podaří se jim zažívat na základních školách úspěchy.“

Realita je však bohužel často vzdálená ideálu, což je pro samotné děti devastující. Tak jako jejich rodiče často končí v bývalých zvláštních (dnes speciálních) školách, které je nejsou schopny adekvátně připravit na život v dospělosti. Díky nedostatečnému vzdělání se stávají nekonkurenceschopnými na trhu práce a jsou tak již na začátku svého života de facto odsouzeny v životu v prostředí chudoby a sociálního vyloučení.  „To chceme změnit. Cílem naší práce je poskytování maximální možné podpory, která dětem umožní překonání a odstranění sociálních handicapů, se kterými do školy přicházejí,“ popisuje smysl vzdělávacích aktivit Václav Kučera.

„I my jsme otcové a proto nám osud dětí není lhostejný. My dospělí, rodiče, děti směřujeme, inspirujeme. Nejde o to dětem tlouct do hlavy hesla, ale jít jim příkladem. Proto jako kapela pracujeme tak, abychom si za vším mohli stát. Proto jsme se rozhodli podpořit festival All Inclusive Schools Festival svou účastí a bude nám ctí. Na kvalitní vzdělání má právo každý a nemělo by být jen otázkou peněz,“ dodává kapela Please the Trees.

 

Chcete vědět víc? Zeptejte se nás: www.facebook.com/cvtpraha

 

I vy můžete pomoci. Zapojením se do dobrovolnického programu nebo i návštěvou Rock Café. Výtěžek Benefičního koncertu obdrží pražská pobočka organizace Člověk v tísni na podporu vzdělávacích a volnočasových aktivit dětí a mládeže. Prostředky budou využity při přípravě dětí na vstup na základní školu a podpoří rozvoj doučování těch, které již do školy nastoupily. „Kromě toho se dětem snažíme ukázat, že existuje i jiný svět než ten, který znají z běžného života. Pořádáme pro ně tábory, výlety do přírody nebo do zoo, návštěvy muzeí. Povídáme si o městě, ve kterém bydlí, o jeho historii apod. Právě tyto aktivity posilují jejich touhu a odhodlání uspět ve škole a nesmířit se s rolí málo úspěšného žáka,“ vysvětluje Václav Kučera. Kromě toho bude část prostředků použita na nákup didaktických pomůcek a knih a na podporu dobrovolných doučovatelů, jejich školení odborníky, supervizní setkání apod.

 

Kontaktní osoby:

Václav Kučera, vaclav.kucera@clovekvtisni.cz, 777 78 20 66
Martin Kovalčík, martin.kovalcik@clovekvtisni.cz, 733 65 87 49
Dominika Knoblochová, dominika.knoblochova@clovekvtisni.cz, 728 05 00 38

Koncert je součástí kampaně „Česko mluví o vzdělávání“ organizace EDUin, která usiluje o veřejnou debatu na téma kvalita českých škol. Zároveň je podpořen z programu Think Big, který realizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s Nadací rozvoje občanské společnosti."

Autor: Martin Kovalčík, mediální koordinátor PSI