Válka na Ukrajině

24. února 2022 začala válka na Ukrajině. Rusko zaútočilo na klíčová ukrajinská města na severu, východě a jihu země. Miliony lidí uprchly ze svých domovů na západní Ukrajinu nebo do sousedících zemí, tisíce civilistů byly zabity. Ruská invaze vyústila v obrovskou humanitární krizi a mohutnou uprchlickou vlnu. Válka také způsobuje omezení vývozu ukrajinského obilí na Blízký východ a do Afriky.

Ihned po začátku invaze jsme začali poskytovat humanitární pomoc na celém ukrajinském území a pomáhat uprchlíkům, kteří po desetitisících přicházeli do České republiky.

V současnosti působíme na západě i východě Ukrajiny, kam posíláme vlaky a kamiony s humanitární pomocí a kde působí 190 členů našeho týmu. Uprchlickou vlnu pomáháme zvládnout i v sousedním Moldavsku. V Česku poskytujeme uprchlíkům pomoc s integrací, při hledání ubytování, práce a školy – to vše díky masivní podpoře našich dárců, kteří na účet SOS Ukrajina věnovali zhruba 2 miliardy korun.

„S prací na východě země máme zkušenosti, působíme tam již od začátku války v roce 2014. Byli jsme proto připraveni, zároveň jsme napnuli síly a začali masivně pomáhat přímo na Ukrajině, částečně na hranicích okolních států, ale záhy i u nás doma,“ říká Šimon Pánek, ředitel organizace Člověk v tísni.

Na východní Ukrajině jsme působili už dříve od roku 2014 – pomáhali jsme nejen v humanitární oblasti, ale také při vzdělávání mladých lidí nebo ekonomickém rozvoji zemědělských oblastí. Po začátku války na konci února 2022 byla ale většina tamějších projektů pozastavena či pozměněna na humanitární pomoc.

Co vás zajímá?

jak vypadá naše pomoc Ukrajině

Obětem války na Ukrajině jsme doposud poskytli pomoc za téměř miliardu korun. Náš ukrajinský tým se rozrostl na 190 zaměstnanců, kteří pomáhají v postižených oblastech. Díky partnerským organizacím jsme dovezli humanitární pomoc do ostřelovaných měst na východě Ukrajiny, do obcí kolem frontové linie rozvážíme tisíce litrů pitné vody. Na západě země vybavujeme centra pro vnitřní uprchlíky, po celé Ukrajině distribuujeme individální finanční pomoc, abychom pomohli udržet místní ekonomiku v chodu. Celkově jsme už na Ukrajině od začátku ruské invaze pomohli více než 500 tisícům lidí.

Mapa pomoci na Ukrajině i v České republice

V Česku pomáháme ukrajinským uprchlíkům, ale i místním samosprávám v 10 krajích při hledání ubytování, vyřizování dokumentů, zajištění zdravotní péče nebo aktuálně i se zapojením ukrajinských středoškoláků do výuky. Organizujeme nebo koordinujeme pomoc v centrech pro uprchlíky v Plzni, Klatovech, Tachově, Karlových Varech nebo Berouně a další otevíráme v Olomouci. Denně také řešíme desítky nových žádostí i dlouhodobějších případů na naší helplince +420 770 600 800. Pro příchozí uprchlíky provozujeme také informační rozcestník v ukrajinštině.

Na základě naší výzvy přispěli lidé i firmy na pomoc obětem války částkou kolem 2 miliardy korun a celkem jsme zajistili pomoc v hodnotě více než půl miliardy korun.


Aktuální články o Ukrajině

Další

Kontakty:


Celý text Méně textu

Jak pomáháme

Novinky

Další