Laureátem letošní ceny Homo Homini je Abzas Media, ázerbajdžánský protikorupční server

Publikováno: 6. 3. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Laureátem letošní ceny Homo Homini je Abzas Media, ázerbajdžánský protikorupční server
© Foto: PIN

Cenu Homo Homini, kterou Člověk v tísni uděluje již od roku 1994, si po delším čase neodnáší jednotlivec, ale organizace. Za investigativní zpravodajství zaměřené na rozkrývání korupce letošní cenu obdržel kolektiv ázerbájdžánských redaktorů Abzas Media.                                       

Společnost Abzas Media (https://abzas.org) byla založena v roce 2016 a rychle se etablovala mezi nejvýznamnější online média v Ázerbájdžánu zaměřená na politiku, ekonomiku a lidská práva. Abzas Media vznikla jako přímá reakce na vlnu útoků na občanskou společnost, ke které došlo v roce 2014. Spoluzakladatelem a klíčovou osobou stojící za jejím vznikem je Ulvi Hasanli, obránce lidských práv a novinář, který od samotného založení společnosti působí jako její ředitel.

Primárním cílem Abzas bylo vždy vyšetřování korupce na nejvyšších úrovních. Již krátce po svém spuštění server zveřejnil články o korupčních kauzách ve vládních institucích, včetně osobních záležitostí prezidentovy rodiny. Jeho webové stránky byly následně opakovaně kyberneticky napadány a jeho novináři šikanováni.

Razie proti redakci

Nejsilnější zásah proti Abzasu přišel v listopadu 2023, kdy byli zatčeni Ulvi Hasanli, jeho zástupce Mahammad Kekalov a šéfredaktorka Sevinj Vagifqizi. V prosinci 2023 byla rovněž zatčena Nargiz Absalamova a v lednu 2024 Elnara Gasimova. Všichni byli umístěni do vyšetřovací vazby a obviněni z kriminálních činů, konkrétně ze „spiknutí s cílem nezákonně přivézt peníze do země“. Policie tvrdí, že v kanceláři Abzas Media zajistila více než 40 000 EUR. Hasanli, Kekalov a Vagifqizi byli zadrženi na 4 měsíce, Absalamova na 3 měsíce, Gasimova na 2 měsíce a 17 dní. Dne 24. února byla vyšetřovací vazba Nargizy Absalamové prodloužena o další tři měsíce až do 29. května 2024.

V prohlášení zveřejněném na Facebooku společnost Abzas Media uvedla, že Hasanliho zatčení a razie byly součástí tlaku prezidenta Ilhama Alijeva na server v reakci na „řadu vyšetřování korupčních zločinů prezidenta a jím jmenovaných úředníků“.

Kromě této pětice byl policií zadržen a 13. prosince 2024 vzat do vazby známý investigativní novinář Hafiz Babali. Babali přispěl do Abzasu několika investigativními zprávami o korupci na vysoké úrovni ve stavebních a rozvojových projektech na nově získaných územích v Náhorním Karabachu. Ve vyšetřovací vazbě strávil tři měsíce.

Metoda kolektivního trestu

Trest postihl nejen zatčené novináře, ale i jejich rodinné příslušníky. Byly zmrazeny bankovní účty a majetky Ulvi Hasanliho, šéfredaktorky Sevinje Vagifqizi i novinářů Nargizy Absalamové a Hafize Babaliho, stejně jako jejich příbuzných osob vyslýchaných v rámci trestního řízení. Zatčení novináři s rodinnými příslušníci nesměli komunikovat a všem byl vydán zákaz opustit území Ázerbajdžánu. Ačkoli byl zákaz komunikace s rodinnými příslušníky nedávno zrušen, další restriktivní omezení zůstávají v platnosti.

Primárním cílem Abzas bylo vždy vyšetřování korupce na nejvyšších úrovních. Již krátce po svém spuštění server zveřejnil články o korupčních kauzách ve vládních institucích, včetně osobních záležitostí prezidentovy rodiny.


Represivní prostředí v Ázerbájdžánu v současnosti znemožňuje plnohodnotné působení přímo v zemi. V důsledku toho někteří zaměstnanci Abzas jsou nuceni vykonávat svou práci z exilu.

Dne 1. února 2024 společnost Abzas Media jmenovala svou novou šéfredaktorkou ázerbájdžánskou investigativní novinářku Leylu Mustafajevovou, která v současnosti žije v Německu. Do širokého povědomí se dostala díky své novinářské činnosti kolem uvěznění jejího manžela, novináře Afgana Mukhtarliho. Mustafayeva byla rovněž redaktorkou projektu monitorování médií Fakt Yoxla v letech 2019-2023.

Leyla Mustafajeva přijede do Prahy cenu převzít. K tomu dojde v úterý 19. března 2024 večer na slavnostním galavečeru v pražské Křižovatce, který zároveň zahájí další ročník festivalu filmů o lidských právech Jeden svět. Živý přenos ceremonie bude možné sledovat online na kanálech Člověka v tísni.

* *

Kontakt pro více informací: Ondřej Lukáš, Mediálního koordinátor Člověka v tísni - Centra pro lidská práva a demokracii, ondrej.lukas@clovekvtisni.cz, +420 776 186 529, www.clovekvtisni.cz.

Autor: Ondřej Lukáš, Media manager PIN

Související články