Člověk v tísni přiváží do Prahy zakázanou výstavu o podněsterské LGBT komunitě

Publikováno: 31. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni přiváží do Prahy zakázanou výstavu o podněsterské LGBT komunitě
© Foto: Carolina Dutca

Otevírat v Podněstří, mezinárodně neuznaném regionu v rámci Moldavska, téma odlišné sexuální orientace, je nevítané a nebezpečné. Mladá fotografka Carolina Dutca se pokusila prolomit tabu a vyprávět příběhy lidí z podněsterské LGBT komunity, kteří kvůli své jinakosti čelí posměchu, zastrašování, výhružkám a násilí. 17 z nich se jí podařilo nafotit a dát tak dohromady výstavu nazvanou No Silence. Její uvedení v podněsterském Tiraspolu ale nakonec pod tlakem místní KGB musela Dutca zrušit. Nyní výstavu přiváží do Prahy - a je ochotná mluvit o tom, co to znamená být homosexuál ve velmi konzervativním regionu východní Evropy.

“Mluvila jsem s více než sto padesáti lidmi, ale nakonec jsem se na focení dohodla jen se sedmnácti z nich,” říká autorka výstavy Carolina Dutca, která je zároveň dobrovolnicí v podněsterském Klubu #19, centru nezávislé kultury podporovaném Člověkem v tísni. “Focení odmítlo 90% lidí. Báli se dokonce se mnou setkat, protože by se odhalili. Lidé jsou tady velmi vyděšení,” říká o Podněstří.

Příběh jednoho z těch, jejichž fotografie a výpovědi ukazuje výstava No Silence, zní takto: “Nebudu se stydět, když zabiju gaye - řekl můj starší bratr, když mě držel ven z okna v osmém patře. O jeho homofobii jsem věděl, proto jsem se snažil všechno tajit. Ale jednou, když bratr získal přístup k mé soukromé korespondenci, se jeho obavy naplnily. Kvůli věčným vyhrůžkám a bití jsem opustil domov a přemýšlel jsem o sebevraždě. Nebýt podpory milované osoby v tu chvíli, tento příběh by zemřel se mnou.”


Výstavu otevře 12. září v 19:00 v pražských Kasárnách Karlín sama autorka. Spolu s tím bude rovněž promítnut dokumentární film První republika, na kterém spolupracoval Člověk v tísni a stanice Hromadske.OD (Oděsa). Mladý ukrajinský režisér Serhij Nazarov v něm ukazuje Podněstří skrze rozhovory s místními obyvateli, lidmi z různých sociálních vrstev, jejich život v tomto regionu, vztahy s Moldavskem, jejich pohled na Krym a válku na Ukrajině. První republika je příběhem o politice, místní propagandě, o “obyčejných lidech” a jejich osudech, o mýtu a realitě této země.

Trailer k filmu:

Vstup je zdarma. Facebooková událost ZDE.

Výstava zůstane v Kasárnách Karlín k vidění do konce září.

 

Podněstří je mezinárodně neuznaným regionem, který se deklaruje jako Podněsterská Moldavská republika. Před pětadvaceti lety se tady odehrálo něco trochu podobného jako nedávno v ukrajinském Donbasu: místní separatisté podporovaní Ruskem jednostranně vyhlásili samostatnost, odtrhli se od centrální vlády v moldavském Kišiněvě a ve vlastním hlavním městě Tiraspolu zřídili Kremlem podporovanou samosprávu. Úzký pruh země obepínající z obou stran Dněstr je sice oficiálně stále součástí Moldavska, vláda nad ním ale od té doby nemá kontrolu. Podněstří tak zůstává oblastí ruského vlivu a čímsi jako skanzenem sovětských časů v bezprostřední blízkosti hranic Evropské unie.

 

Autor: ČvT

Související články