Co je také Skutečný dárek? Nadějnější budoucnost pro české děti díky vzdělání

Publikováno: 12. 12. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Co je také Skutečný dárek? Nadějnější budoucnost pro české děti díky vzdělání
© Česká televize

Určitě je jedním z nejlepších budoucích kadeřníků na škole. V účesové tvorbě tam sedmnáctiletý Libor Pompa dokonce nemá konkurenci. Česat a stříhat celou širokou rodinu bavilo studenta Střední školy gastronomie a služeb už na základní škole. Rozhodl se proto získat potřebné vzdělání. V cestě za nadějnější budoucností pomáhá jemu i dalším dětem a mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí Skutečný dárek Člověka v tísni. 

Libor se pro práci s nůžkami a hřebenem nejspíš už narodil. Jeho metou je vlastní kadeřnický salón. „Chci nějakou nástavbu a maturitu a přemýšlím o vysoké škole,“ říká v reportáži Událostí České televize. Žene ho chvála pedagogů, pýcha rodičů a spokojenost načesaných zákazníků.

Ve studiu ho podporuje také Člověk v tísni v rámci stipendijního programu a také doučování. Libor bydlí ve vesnici mezi Přerovem a Vyškovem, v místě, kde v domě nemají telefonní, ani datový signál. Proto za ním dojíždí osobně pracovnice olomoucké pobočky Veronika Rysová, aby se aktuálně společně mohli věnovat hlavně češtině. „Tím, že chodí na učňovský obor, mají hodně praxí, tak ve škole ne vždy stihnou probrat všechno dopodrobna,“ vysvětluje.

Libor má za sebou už i pěkné umístění v jeho první kadeřnické soutěži a chystá se i na další. Pilně proto také sleduje nejnovější trendy na sociálních sítích.

Sen se Liborovi plní i díky dárcům, kteří si koupili certifikát Skutečného dárku s názvem ‘Andělé strážní‘. Člověk v tísni výtěžek věnuje právě na podporu dětí z chudších poměrů. Pomoc strážních andělů stále potřebují víc než kdykoli v minulosti. „Finančně mi pomáhají. Na různé pomůcky do školy a také na dopravu,“ popisuje Libor stipendijní program.

Skutečný dárek pamatuje také na děti a mladé lidi, kteří opouští zbytečně brzy vzdělávání a končí povinnou školní docházkou. Následují tak často své rodiče, kteří mají rovněž jen základní školu a tím velmi sníženou šanci najít si férovou práci s dobrým platem. Naši kariérní poradci s dětmi z těchto rodin pracují, motivují je ke studiu, pomáhají jim vybrat vhodnou školu, připravit se na přijímací zkoušky. A jejich podpora úspěšným přijetím nekončí, ale pokračuje i na střední škole.

Staňte se Andělem strážným!

Staňte se Andělem strážným!

Koupí Skutečného dárku Andělé strážní pomůžete dětem z chudých rodin ve vzdělávání.

Kupte Skutečný dárek

Skutečný dárek Člověka v tísni pomáhá chudým lidem v Česku i zahraničí již 13 let. Letos reaguje také na dramatický nárůst počtu rodin, které ohrožuje chudoba v důsledku energetické krize a inflace novými certifikátem ‘SOS Česko‘. Jen na naši help linku se od začátku roku dovolalo již přes 20 tisíc lidí v nouzi - kvůli svým dluhům a exekucím. V posledních měsících ale stále častěji řešíme i vysoké nedoplatky a zálohy na energie. Naši poradci a terénní sociální pracovníci lidem radí, jak situaci nejlépe zvládnout a jak dosáhnout na existující pomoc státu, kterou si lidé často nejsou schopni vyjednat sami. I když ve výjimečných případech budeme zprostředkovávat potravinovou pomoc, darované finance využijeme především na posílení helplinky a zajištění sociální práce a poradenství v terénu.

A to vše nám pomůžete uskutečnit i nákupem některého z našich Skutečných dárků. Udělejte radost nejen svým blízkým. 

Autor: ČvT

Související články