Co zmůže panenka ve školce

Publikováno: 29. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Co zmůže panenka ve školce
© Tomáš Morávek

V prosinci mne čeká poslední blok školení k zajímavé metodě práce s dětmi na rozvoj jejich prosociálních postojů, která se nazývá Persona Dolls. Ráda bych proto s vámi sdílela svoje dojmy a zkušenosti s prací s netradičně velkou látkovou panenkou, která mi sem tam posedává na klíně!

Jmenuje se Šarlotka. Je jí pět let, žije s rodiči a sourozenci v rodinném domku v Kladně, ráda si hraje na paní doktorku, jezdí na kole a ráda si před spaním od maminky nechává číst pohádky. Chodí do školky, kde má spoustu kamarádek a zlobí se, když vidí, že se k sobě lidé nechovají hezky. Je to v podstatě pětiletá holčička jako každá jiná. A jestli nevěříte, že tohle všechno může panenka dělat a prožívat, tak možná postrádáte kapku fantazie. Ale děti, ty s tím problém nemají! Ty si naopak lámou hlavu s tím, proč Šarlotka nemluví nahlas (ale šeptá vše paní učitelce), nebo proč si nepřinesla přezůvky.


Šarlotka je nyní nová kamarádka dětí z našeho předškolního klubu V Domečku. Mohou s ní otevřeně mluvit o tom, co je trápí, co se děje kolem nich, Šarlotka jim může prostřednictvím svých zkušeností dát oporu a návod, jak se v těžkých situacích zachovat, jak poznat nefér jednání a jak být v takových situacích aktivní. Děti navíc získávají schopnost vzájemné empatie a solidarity, sebeúctu a pozitivní sebepojetí a rozvíjejí schopnost vést dialog.


Každá panenka, která se během školení zrodila, je originál: má svůj vlastní příběh, byla stvořena rukama té konkrétní paní učitelky, která s ní bude pracovat, a také každá ve svém příběhu přináší jiný aspekt, jenž v dnešní společnosti vede k diskriminaci. Šarlotka je Romka. Do kolektivu neromských dětí může přinášet téma rozmanitosti a děti romské může podpořit v jejich vlastní identitě a pozitivním sebepojetí.


Po té, co v kanceláři Šarlotka vyděsila všechny kolem ní jdoucí kolegy, se stala nedílnou součásti našeho pobočkového týmu. Dokonce se již s naší ředitelkou Karolínou účastnila happeningové akce a vyjadřovala tak svůj politický názor!


Ona to koneckonců není jen tak obyčejná panenka. :)

Autor: Aneta Kozáková, Předškolní pedagog

Související články