Člověk v tísni a EU podporují ohrožené obyvatele vysídlených komunit v DR Kongo

Publikováno: 4. 8. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni a EU podporují ohrožené obyvatele vysídlených komunit v DR Kongo
© Foto: PIN

Kinshasa/ 31. července 2022: Organizace Člověk v tísni (ČvT) spolu s Médecins du Monde (MdM) dokončila roční projekt v Demokratické republice Kongo, v rámci kterého poskytla odbornou lékařskou péči více než 29 000 lidem v těžko dostupných oblastech. Aby se humanitární pracovníci dostali k ohroženým lidem ve zdravotních zónách Bijombo, Mulenge, Langala Bwegera a Lemera, využili celkem sedm mobilních klinik pro specializovanou péči. Projekt finančně podpořila Evropská unie.

Obnovený konflikt ve východní části DR Kongo mezi dubnem 2021 a lednem 2022 měl za následek nové vlny vnitřního vysídlení pro obyvatele v izolované oblasti Hauts Plateaux regionu Uvira v Jižním Kivu. Realizovaný projekt zvýšil dostupnost a kvalitu služeb primární zdravotní péče poskytované ohroženým lidem. Během tohoto období bylo vysídleno více než 87 339 osob a zdravotní zóny zůstaly jediným místem, kde je možné najít bezpečí, zdravotní péči, výživné potraviny a ochranu.

Na pomoc akutně podvyživeným dětem distribuoval Člověk v tísni 1 907 kartonů Plumpy-Nutu a 29 kartonů terapeutického mléka. Místní zdravotní pracovníci ČvT také uspořádali 379 kurzů vaření pro ženy, aby zvýšili jejich znalosti o správné výživě a pomohli jim připravovat zdravější a nutričně bohatší jídla.

Kromě výživových a zdravotních aktivit i výstavba hygienických zařízení

Podle lékařů belgické organizace Médecins du Monde bylo přibližně 2 000 dětí mladších jednoho roku plně očkováno proti nemocem, kterým lze předcházet, jako jsou neštovice, tuberkulóza nebo dětská obrna. Zároveň obdrželo 2 331 těhotných žen prenatální péči, aby mohly porodit bez rizika.

Kromě výživových a zdravotních aktivit projekt podpořil místní zdravotnické instituce při výstavbě hygienických zařízení, jako jsou odpadové jámy a spalovny odpadu. Pracovníci projektu posílili povědomí místních obyvatel o správných hygienických návycích a rozdali mýdlo téměř 3 000 lidí.

Člověk v tísni působí v Demokratické republice Kongo již od roku 2008. Ve spolupráci s Evropskou unií se věnuje potřebám nejzranitelnějších Konžanů.

O humanitární pomoci EU 

Evropská unie a její členské státy jsou největším světovým poskytovatelem humanitární pomoci. Pomoc je výrazem evropské solidarity s lidmi v nouzi kdekoliv na světě. Jejím cílem je zachraňovat životy, předcházet a zmírňovat lidské utrpení, a také chránit lidskou integritu a důstojnost obyvatelstva postiženého přírodními katastrofami i krizemi, které způsobili sami lidé. Evropská komise zajišťuje rychlé a účinné poskytování pomoci prostřednictvím dvou hlavních nástrojů: civilní ochrany a humanitární pomoci.

Prostřednictvím svého úřadu pro civilní ochranu a humanitární pomoc (ECHO) Evropská komise každoročně pomáhá milionům obětí konfliktů i katastrof. Toto oddělení s centrálou v Bruselu a celosvětovou síť terénních kanceláří, poskytuje pomoc nejzranitelnějším lidem na základě humanitárních potřeb. 

Více informací naleznete na internetových stránkách Evropské unie věnovaných humanitární pomoci.

Kontakt pro média:

Karolína Šugarová, PIN Support Communication officer, +420 725 941 971, karolina.sugarova@peopleinneed.net

Autor: Člověk v tísni

Související články