Člověk v tísni pomáhá vysídleným rodinám v Arménii přežít kruté zimy

Publikováno: 16. 2. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Člověk v tísni pomáhá vysídleným rodinám v Arménii přežít kruté zimy
© Foto: PIN

Lidé zasaženi válečným konfliktem v Náhorním Karabachu musí překonat mnoho překážek, postavit se na vlastní nohy a přizpůsobit se životu v novém prostředí. V Arménii bývá pro mnoho těchto vysídlených rodin jedním z největších problémů vytápění jejich domovů, především během zimních měsíců, kdy bývají mrazy obzvláště kruté.

Od roku 2020 pomáhá Člověk v tísni v arménských regionech lidem zasaženým konfliktem v Náhorním Karabachu. Tato pomoc je možná také díky finančním příspěvkům od Evropské unie.

Téměř 500 rodinám dodává Člověk v tísni ekologické brikety a dalším 200 domácnostem speciální balíčky na přečkání zimy, aby mohli tito lidé udržovat svá obydlí v teple i během nejkrutějších mrazů. Dalším 2000 domácnostem pomáhá Člověk v tísni finančními příspěvky na poplatky za služby a energie.

Lusine žije v regionu Ararat ve vesnici Kharbed. Přestěhovala se sem z Goghtaniku, který se nachází v distriktu Lachin. Lusine a její rodina dělají vše, co je v jejich silách, aby se přizpůsobili novým podmínkám. Její děti zde chodí do nové školy, manžel a nejstarší syn Vigen pracují. Všichni společně se snaží i přes složitou situaci žít lepší život. „Nejvíce ze všeho bych si přála mít vlastní dům. Pokud nějaký najdeme, hned se tam přestěhujeme. Všechno ostatní se dá přežít.“

V jejich stávajícím obydlí jsou kruté mrazy velkým problémem: „Minulý rok jsme za dřevo na vytápění utratili 500,000 AMD (zhruba 900 EUR). Brikety jsou pro nás tudíž velkou pomocí. Fungují velmi dobře,“ říká Lusine.

Člověk v tísni pomáhá také Haykuhi. Její rodina se přestěhovala do Arménie z vesnice Suz, která leží v distriktu Quashatagh. Kvůli válce v Náhorním Karabachu museli opustit jejich nově postavený dům.

Přestože žije nyní Haykuhi s rodinou ve špatných životních podmínkách, snaží se zajistit svým dětem stabilitu a prostor na přizpůsobení se novému prostředí.

Brikety od Člověka v tísni pomáhají této pětičlenné rodině zmírnit těžké podmínky, se kterými se potýká a představují pro ni velmi potřebnou podporu ve složité životní situaci.


Autor: Elma Vardanyan

Související články