Dan si našel kámoše

Publikováno: 25. 8. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Dan si našel kámoše
©

Danovi je devět let. Bydlí v Předlicích v malém bytě 1+1 spolu se svou mamkou a jejím přítelem. Jeho starší sourozenci bydlí samostatně a mladší brácha je v péči babičky. Dan je dost osamělý. V Předlicích sice bydlí už nějaký ten rok, ale nikdy si tu nenašel kamarády. Ve škole se občas pere a je terčem posměchu. Mamince se moc nesvěřuje a ta tak neví, co se kde děje a jak se její syn cítí.

S maminkou jsme hodně probíraly chování Dana a mě napadlo, že by se mu mohlo líbit v našem klubu MIXík, který je určený pro děti od šesti do patnácti let. Mohl by se tam trochu otevřít a hlavně najít kamarády. A tak jsem tam jednou Dana zavedla. Kolegyně Jana mu MIXík ukázala a Dan rovnou zůstal na program. Od té doby chodí pravidelně do klubu, kde se snaží navázat přátelství s ostatními dětmi z Předlic.

V srpnu jsem Dana pozvala na náš tábor ve Skalici. Jedou i ostatní děti z Ústí, mohl by se tam skamarádit a něco prožít. Maminka i Dan hned souhlasili a Dan se na výpravu moc těšil. V jeho jedenácti letech to byl jeho první tábor. Vlastně i první pořádný výlet a prožitek jako takový. Rodina se na něj pečlivě připravovala, maminka mi často volala kdy a co je potřeba. Při odjezdu byli na nádraží o hodinu dříve.

Tábor dopadl skvěle! Dan se skamarádil s Fandou, který bydlí nedaleko něj, ale dosud se neznali. Prožil to, co by doma nezažil – soutěže, táborák, výlety, koupání a nová přátelství.  Dívala jsem se na něj a říkala si, že jsem ráda, že dostal možnost odjet z Předlic, prožít něco nového a hlavně si najít kamaráda, kterého doma nemá. Dan byl nadšený, a přestože se mu po večerech stýskalo, domů odjet nechtěl.

Po skvěle stráveném týdnu jsme se ale nakonec museli vydat zpátky domů, do Předlic. Dana na nádraží nadšeně vítala jeho maminka a on zapomněl na svou uzavřenost a mamince okamžitě vyprávěl všechno, co právě prožil. Rozloučil se s Fandou, snad se zase brzy uvidí. Třeba v MIXíku.

A já se už teď moc těším na příští rok. Na nové zážitky, děti a jejich příběhy.

 

 

Autor: Anna Seidlová, Pracovnice sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi, je součástí realizačního týmu projektu „Projekt Kooperace pro ústecké Předlice“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.