Dar pro malého hokejistu

Publikováno: 19. 7. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Dar pro malého hokejistu
©

Červnová povodeň zasáhla do života mnoha rodin v ústeckém kraji, které dočasně přišly o své domovy, zanechala za sebou materiální škody i psychické následky. Jednou z postižených je i rodina osmiletého sluchově postiženého hokejisty Davídka.

 

Po rozchodu rodičů žije David se svou maminkou v rodinném domku v blízkosti řeky Labe, která jim zatopila celé přízemí, kde se nacházel obývací pokoj, koupelna, toaleta a garáž, ve které byla uložena také Davidova hokejová výstroj. 

 

Do svých tří let byl David zdravé dítě, poté prodělal několik těžkých zánětů středního ucha a rodiče si všimli, že s ním není něco v pořádku. Po absolvování několika vyšetření si vyslechli verdikt lékařů - synovi poškodil silný zánět obě uši, trpí nedoslýchavostí a bude muset nosit sluchadla. Život celé rodiny se změnil, maminka Davídka musela v zaměstnání požádat o zkrácení úvazku, aby se mohla synovi věnovat, po nějaké době se rodiče odcizili, požádali o rozvod a otec se od rodiny odstěhoval.

 

Dnes navštěvuje David druhý ročník ve speciální třídě pro děti se zdravotním postižením na základní škole ve Všebořicích.  Ani přes svůj handicap nepotřebuje asistenta a je nejlepším žákem ve třídě. Škola ho baví, ale nejvíce času věnuje hokeji, který hraje od svých šesti let, tomu se také podřídil chod celé rodiny. Čtyřikrát v týdnu absolvuje trénink a o víkendech jezdí s klubem na zápasy, hokej mu pomáhá vyrovnávat se s rozchodem rodičů.

 

V srpnu jedou děti z týmu na týdenní soustředění, maminka Davida však neví, jestli její malý hokejista bude moci soustředění absolvovat také. Bude totiž nutné koupit novou hokejovou výstroj, a za soustředění zaplatit 5.000,-Kč. Navíc se paní Monika od lékařky nedávno dozvěděla, že syn bude potřebovat nová naslouchadla, ta stojí 30.000,-Kč, pojišťovna však na jejich zakoupení přispívá pouhých 5.000,-Kč. Po rozchodu s manželem musí ze svého nízkého příjmu z polovičního úvazku, výživného a minimálního příspěvku na péči sama financovat náklady na bydlení a provoz domácnosti. Přestože voda napáchala nemalé škody na majetku rodiny, matka si nepřeje nic jiného, něž aby Davídek mohl dál hrát hokej.  "Bez pračky a sedačky se nějakou dobu obejdeme, záleží mi jen na synovi" uzavírá rozhovor zoufalá matka.

 

Firma Omnicom media group nás oslovila prostřednictvím Petry Morvayové, která pro firmu pracuje jako coach, s nabídkou finanční pomoci. V průběhu povodní jsme byli v intenzivním kontaktu s lidmi, které povodeň zasáhla. Příběh maminky Moniky a jejího syna Davida je oslovil nejvíce. Kolega Jakub se proto spojil s trenérem hokejového klubu, zjistil, že Davida hokej opravdu baví, pravidelně dochází na tréninky a nová výstroj bude stát přibližně 6.000,-Kč. Omnicom media group na základě těchto informací poskytla dar z firemní sbírky ve výši 10.000,-Kč, což pokryje náklady na novou výstroj a značně přispěje na poplatek za soustředění.

Autor: Romana Smetanová, Jana Pekárková, terénní sociální pracovnice