Daří se nám lépe. Mnohem lépe.

Publikováno: 29. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Daří se nám lépe. Mnohem lépe.
© https://commons.wikimedia.org

S koncem předloňského roku jsem se díky pomoci Člověka v tísni a nadaci Pomoc na cestě vzhůru přestěhovala z bytu v Mojžíři do Krásného Března.

V bytě v Mojžíři jsem platila vysoké nájemné, s ostatními náklady na bydlení to byla opravdu velká částka. Finanční situace mojí rodiny byla velmi špatná, nezbývalo nám moc peněz na nákup jídla, oblečení, vybavení pro děti do školy, na kroužky atd. Nedařilo se nám naší situaci zlepšit, zabezpečit všechno pro celou rodinu bylo velmi složité a takový život byl pro nás opravdu náročný. V Mojžíři jsme se navíc necítili ani trochu bezpečně, bála jsem se o své děti, nechtěla jsem je samotné pouštět ven, protože jsem o ně měla strach. Také to byla velmi rušná lokalita, každý večer byl v ulici velký hluk, křik a hlasitá hudba.

Jsem proto velice ráda, že jsem se mohla přestěhovat do bytu, který jste mi pomohli zařídit. V posledních letech mě potkalo několik smutných událostí a teď mám pocit, že mám zase sílu je konečně překonat. Vše ale začalo mnohem dříve.

Narodila jsem se před 50 lety na Slovensku, velkou část života žiji zde v České republice. Svého partnera jsem opustila. Stal se z něj alkoholik, dokázal být velmi hrubý a agresivní. V takové domácnosti žily mé děti ve stresu a strachu.

Další bolestivou ránou, která zasáhla můj život byla ztráta kontaktu s mojí nejstarší dcerou. S dospíváním se z ní stala narkomanka, která páchala trestnou činnost, vydělávala si prostitucí. Byla jsem bezmocná, nedokázala jsem zastavit život, který dcera vedla. Dcera otěhotněla. V tomto případě jsem ale bezmocná nebyla, rozhodla jsem se, že se o vnouče postarám. Nesnesla jsem pomyšlení na to, co by se s ním mohlo stát. Dcera souhlasila a já narozené vnouče převzala do péče. Starat se o novorozeně a dvě mé děti bylo neskutečně náročné. Ale radostné zároveň.

Tyto starosti mne ale zároveň paradoxně držely nad vodou. Chtěla jsem začít znovu, žít lepší život v lepší lokalitě, v příjemném prostředí, ve kterém budou moct mé děti prožít hezké dětství. Prostě jsem chtěla. Pořád jsem někde v sobě měla elán pouštět se do věcí, které bych nikdy předtím nedělala. Začala jsem například vykonávat veřejnou službu. Scházela jsem se s dětmi, hráli jsme si, učili jsme se, trávili jsme spolu volný čas. Snad nikdy jsem nezmeškala. Díky nasbíraným zkušenostem jsem si mohla najít stálou práci.

A nyní? Pracuji, bydlíme v klidné lokalitě, ve které se cítíme dobře, děti po škole chodí ven s novými kamarády, platíme mnohem nižší nájemné a já se tak mohu postarat o svou rodinu a obstarat jejím členům všechno, co potřebují. Myslím, že se nám všem daří lépe. Mnohem lépe.

Děkuji Vám z celého svého srdce za Vaši pomoc.

H.

             Služba SAS byla v roce 2022 podpořena Statutárním městem Ústí nad Labem.

Autor: Radka Brzáková, pracovnice SAS

Související články