„Děkujeme za tuhle pomoc!“ – Spolu s organizací Choose Love jsme podpořili Natalii a její rodinu, která ubytovává uprchlíky

Publikováno: 23. 11. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Cash _Assistance_Programme
© Foto: Diana Grădinaru

Od začátku války našly tisíce uprchlíků z Ukrajiny útočiště u rodin v Moldavsku. Mezi nimi je i Natalia z Mykolajiva, která spolu s dcerou a dvěma vnučkami přijela koncem února do Mihăileni, vesnice v okrese Râșcani na severu země.

Nataliino rodné město bylo od prvních dnů války ostřelováno a život v něm se stal peklem, proto se rozhodla se svou rodinou město opustit. "Je to katastrofa – není tam voda a infrastruktura byla zdevastována ostřelováním. Dost budov je zničených – školy, školky, univerzita," řekla.

V Mihăileni je vřele přivítali a našli tam vše, co potřebovali, aby se cítili bezpečně. Natalia říká, že na ni udělal dojem způsob, jakým byli Ukrajinci v Moldavsku přijati a laskavost místních lidí. 

"Moldavsko je pohostinná země. Lidé jsou velmi empatičtí, plní elánu a dobrosrdeční, když je potřeba jsou ochotní poradit a pomoci. Jsme rádi, že tu můžeme být."

Finanční podpora pro rodiny, které ubytovávají uprchlíky  

Jejich hostitelka – také se jmenuje Natalia – jim otevřela své dveře i srdce. Nemohla jen tak přihlížet utrpení Ukrajinců prchajících před válkou. "Jsme lidé a je správné si v těžkých chvílích pomáhat," dodává.

Natalia byla ráda, že se jí dostalo naší pomoci, aby se dokázala vyrovnat s rostoucími náklady a výdaji. Její manžel se na místní radnici dozvěděl, že Člověk v tísni prostřednictvím organizace Choose Love nabídl v říjnu hostitelským rodinám finanční pomoc v hodnotě 3 500 lei (4250 CZK).

"Tuhle pomoc jsme potřebovali. Díky těmto penězům můžeme zaplatit účty za služby a energie. Kvůli rostoucím cenám teď platíme víc, i když spotřeba je stejná. Pomáháme druhým a jsme rádi, když někdo jiný podpoří nás," říká Natalia.

Rodina Natálie z Ukrajiny žije ve vesnici na severu Moldavska už více než osm měsíců. Jediné, co si přejí, je, aby válka brzy skončila a jejich domov v Mykolajivu nebyl zničen a měli se kam vrátit.

"Doufáme v rychlé vítězství, ale netušíme, kdy se tak stane. Počítáme dny a samozřejmě chceme domů. Moji rodiče tam (na Ukrajině) zůstali, ale bratr je s nimi – muži nemůžou opustit zemi. Jsem trochu klidnější, když vím, že je s našimi rodiči," říká Natalia při myšlence na své blízké. Do konce války si však ona, její dcera a dvě vnučky našly druhý domov v Moldavsku. 

Moldavským rodinám hostící uprchlíky z Ukrajiny nadále pomáháme s podporou organizace Choose Love, jejíž finanční pomoc směřuje do 3940 domácností na celém území země. Z obdržených peněz mohou rodiny v Moldavsku hradit náklady na elektřinu, účty za topení nebo v případě potřeby nakoupit jídlo a další potraviny.

Autor: Diana Grădinaru

Související články