Den s kubánskými přáteli

Publikováno: 13. 10. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Den s kubánskými přáteli
© Foto:

Člověk v tísni se snaží dlouhodobě podporovat lidská práva a demokracii v zemích, kde vládne diktátorský režim. Jednou z těchto zemí je také Kuba. A právě skupinka třinácti lidí z Kuby navštívila na několik dní Českou republiku s cílem poznat, jak naše organizace funguje, co konkrétně dělá, kde působí. Proto se na jeden den i s průvodkyní a překladatelkou Lucií všichni vydali na domluvenou exkurzi do Bíliny, aby poznali činnost tamní pobočky.

Poté, co jsme se s návštěvníky přivítali, jsme jim řekli několik důležitých informací o městě Bílina, o budově Integrovaného centra prevence i o našich službách, které zde poskytujeme. Vše bylo doplněno prohlídkou jednotlivých místností, které se našim hostům velmi líbili. Hodně otázek měli hlavně v předškolním klubu, kde zrovna probíhaly aktivity s dětmi, v posilovně si pak především mužská část skupiny trochu zacvičila.

Právě naše práce s dětmi a mladými lidmi zajímala Kubánce nejvíce. Moc se těšili na to, až se otevře klub a budou se moci s dětmi seznámit. Aby si zkrátili chvíli, šli se v doprovodu našich terénních pracovníků podívat po městě. Bílina se jim moc líbila, a to včetně sídliště, které mnoho lidí považuje za problémové.

V jednu hodinu se konečně otevřely dveře klubu a naši hosté se mohli osobně seznámit s dětmi. Děti se jim snažily představit v angličtině, ale většina Kubánců bohužel mluvila pouze španělsky, takže vše museli překládat Lucie s Pavlem. Poté proběhlo několik společných aktivit, kdy se například naše děti učily malovat kubánskou vlajku a na oplátku naučily své nové kamarády tu českou. K tomu se vzájemně učili i jednoduchá slova, což bylo většinou velmi zábavné. Kubánci dětem na počítači ukázali, kde se nachází jejich země, jak to tam vypadá nebo co se v jejich zemi dělá.

Protože i naše děti jim chtěly něco ukázat, vzaly je do multifunkčního sálu, kde jim zatancovali. Naši hosté se nenechali zahanbit a kromě breakdancu nám ukázali, jak tancují salsu. Nakonec se kromě dětí zapojili i přítomní pracovníci.

Čas byl neúprosný a naše setkání se pomalu, ale jistě blížilo ke konci. Na závěr nám jeden z hostů česky řekl, že je moc rád, že nás mohl poznat, jak pracovníky, tak i děti, a že si váží práce, kterou odvádíme. Všechny nás jeho slova nejen potěšila, ale i povzbudila do další práce. Od nových kubánských přátel byly děti obdarovány balíčkem se sladkostmi. Děti se s nimi loučily těžko, a tak se rozhodly doprovodit je až na nádraží. Už teď se těšíme, až budeme moci přivítat další skupinu návštěvníků z Kuby.

Autor: Jana Bašková, pracovnice NZDM eNCéčko