Řešíme situaci lidí na Moravě, kteří nemají peníze. Stát s námi ale nemluví a tím nám to ztěžuje, říká Kučera pro Deník N

Publikováno: 21. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Řešíme situaci lidí na Moravě, kteří nemají peníze. Stát s námi ale nemluví a tím nám to ztěžuje, říká Kučera pro Deník N
© Foto: Iva Zímová

Ode dne, kdy se Moravou prohnalo ničivé tornádo a sebralo střechu nad hlavou lidem z více než 1600 domácností, uplynuly více než tři týdny. V oblastech, které máme na starosti se staráme, aby se pomoci dostalo všem potřebným. Mimo to řešíme i další aktuální potíže – zprostředkováváme psychickou pomoc, vyplňujeme žádosti, pomáháme s řešením exekučních i insolvenčních problémů. „Jsou to věci, se kterými mají naši terénní pracovníci zkušenosti. Něco, co umějí a mohou s tím pomoci těm, kteří v životě nic takového neřešili,“ řekl Deníku N Václav Kučera.

S obnovou zasažených oblastí na jižní Moravě pomáháme v obcích Mikulčice, Lužice a Hodonín. Prošli jsme celou oblast a snažíme se zajistit, aby se s pomocí na nikoho nezapomnělo. „Vytvořili jsme databázi, které domy jsou zasažené, komu je třeba jak pomoci, kdo už ji dostal a podobně,“ řekl pro Deník N koordinátor pomoc Václav Kučera. Lidem v zasažených oblastech ale poskytujeme i jiné formy pomoci – pomáháme s řešením exekucí a insolvencí, vyplňujeme žádosti či zprostředkováváme psychickou pomoc. „Jsou to věci, se kterými mají naši terénní pracovníci zkušenosti. Něco, co umějí a mohou s tím pomoci těm, kteří v životě nic takového neřešili a teď řeší střechu nad hlavou,“ vysvětlil pro Deník N Kučera.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":

Lidé neví, jak získat pomoc od státu

V rozhovoru pro Deník N Václav Kučera také vysvětluje, jak postupujeme při rozdělování finančních prostředků, které se vybraly ve veřejných sbírkách. Ačkoliv jsme první várku finanční pomoci, odstupňovanou podle výše škod, rodinám již poskytly, s druhým kolem pomoci společně s dalšími organizacemi zatím čekáme. Doposud totiž nevíme, kolik dostane jaké domácnost od pojišťoven ani komu poskytne finanční podporu stát. Rozdělit peníze bez rozmyslu by bylo neodpovědné a neefektivní. „Chceme mít zmapováno od každého, kolik dostal peněz od pojišťovny, státu či jiných organizací. Víme, kolik peněz nám zbývá, ale nevíme, kolik lidí je potřebných a kolik peněz potřebují‚“ řekl v rozhovoru Kučera a dodal:

„My teď musíme reagovat na situaci – nejsou odhadci, ukazuje se, že spousta lidí neví, jak se dostat k penězům od státu. Ten jim nepomůže, úředníci přijeli a odjeli, teď to s nimi nikdo neřeší. My chceme řešit situace, kdy na někoho peníze nezbydou, ale čekáme na stát. Jenže stát s námi nemluví, nikdy s námi nikdo z ministerstva nejednal.“

Půjde to rychleji než po povodních

I přes současné komplikace uzavřel Václav Kučera rozhovor pro Deník N optimisticky. V porovnání s povodněmi z roku 2002, že s mnohými pracemi, se kterými se tehdy začínalo až po třech týdnech, jsou již nyní na jižní Moravě hotové. „Tam to trvalo dva roky, tady to půjde určitě rychleji,“ řekl s nadějí.

Další články o pomoci v postižených obcích

Reportáž z jižní Moravy Prokopa Vodrážky pro Deník N jsme pro Vás odemkli. Článek si můžete přečíst na následujícím odkaze.

Autor: Dagmar Růžičková

Související články