Jak pomáháme lidem zasaženým katastrofami na Moravě a severu Čech?

Jak pomáháme lidem zasaženým katastrofami na Moravě a severu Čech?

18. 8. 2021

364 postiženým domácnostem na jižní Moravě jsme během prázdnin rozeslali základní finanční příspěvek ve výši 150 nebo 75 tisíc, dohromady 40 milionů korun. V prvních týdnech po katastrofě jsme také zaslali 25 milionů korun na účty postižených obcí a rozdělili materiální pomoc v hodnotě zhruba tří milionů. Část peněz ze sbírky SOS Morava využíváme po dohodě s vybranými většími dárci i na pomoc lidem postiženým katastrofami v severních Čechách. V další fázi pomoci na jižní Moravě se zaměříme na nejvíce postižené domácnosti. Podporu jednotlivcům i obcím budeme na místě poskytovat minimálně do konce roku.

V tomto textu najdete shrnující přehled o pomoci lidem na Moravě, na Lounsku a po povodních v severních Čechách. (poslední update: 18. 8. 2021)

Většinu prostředků využíváme na pomoc jednotlivcům a domácnostem

Hned druhý den po tornádu jsme do zničených obcí vyslali naše koordinátory a vyhlásili sbírku SOS Morava. 

Z vybraných peněz jsme během prvního týdne distribuovali materiální pomoc v hodnotě více než 3 miliony korun. V první fázi se jednalo nejčastěji o plachty, později kolečka, střešní latě, OSB desky a spojovací materiál. Celou dobu jsme naši práci koordinovali s krajským krizovým štábem a místními starosty.

V druhém týdnu od katastrofy jsme také zaslali 25 milionů korun zasaženým obcím Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Lužice a Hodonín, každá obec obdržela po pěti milionech korun.

Na základě dat získaných od postižených domácností našimi sociálními pracovníky a dobrovolníky jsme v první vlně rozeslali na jejich účty pomoc v hodnotě 40 milionů korun, která byla vyplacena 364 domácnostem v Mikulcíčích, Lužicích a v poničených oblastech Hodonína, které má Člověk v tísni na starosti po dohodě s dalšími nevládními organizacemi. U většiny lidí se jedná se o plošnou pomoc ve výši 150 tisíc korun, v některých případech 75 tisíc korun. Kdo neměl bankovní účet, obdržel sumu pomocí šeku. 

Kromě toho, 264 připravených darovacích smluv předali pracovníci Člověka v tísni nadaci Via, která poslala na účty postižených domácností dalších 39,5 milionu korun

Další fáze pomoci bude více individuální

V další fázi pomoci se zaměříme na nejvíce postižené domácnosti. Zjistíme využití příspěvku prvního daru a další částku budeme navyšovat podle individuálních potřeb. 

Může jít opět o pomoc plošnou, ale i více individualizovanou odpovídající situaci konkrétní domácnosti. Předběžně také plánujeme další projekty, jako je prevence katastrof, obnova komunitního života, podpora lokálních živnostníků apod. 

„Ve druhé vlně se budeme vracet do zhruba 500 domů. Budeme zjišťovat, jaké mají majitelé finanční zdroje, jaké jsou odhady škody a oprav. Společně s dalšími organizacemi pak budeme koordinovat další pomoc majitelům těchto nejvíce zasažených domů,“ říká koordinátorka pomoci Michaela Guldanová.   

Velká poptávka je podle něj po psychosociální pomoci a práci s traumaty. Situace v postižených rodinách se zhoršuje a je důležité se této otázce systematicky věnovat. „Obce v tomto nemají příliš zkušeností a nevědí co přesně dělat,“ doplňuje Guldanová. V tomto směru nabízíme naši expertízu s pomocí lidem, kteří stále trpí psychickými následky katastrofy.   

Pomáháme i na severu Čech

Kromě obcí na jižní Moravě, jsme část peněz využili i na severu Čech: 32 rodinám v obcích postižených tzv. downburstem na Lounsku organizace doručila přímou finanční pomoc v hodnotě čtyř milionů korun rozdělených podle stejné metodiky jako na Moravě. 

„Úplně poškozené baráky, ve kterých se nedá bydlet, jsou dva. Těm to strhalo střechy a potom se musely strhat i stropy a podlahy. Jeden dvoupatrový a jeden bungalov. Také to bralo střechy na stodolách čili něco spadlo samo a něco se teprve bude bourat,“ popisuje situaci Eliška Ratiborská, koordinátorka Člověka v tísni. Naši pracovníci mapovali potřebu dobrovolníků, koordinovali rozdávání humanitární pomoci, drogerie a jídla. Zjišťovali, kde jsou potřeba střešní latě, tašky a další stavební materiál, který Člověk v tísni následně zajistil. Dobrovolníci, kterých na Lounsko přijelo až 500, pomáhali s úklidem, recyklovali cihly, sekali dříví, vařili, přiváželi jídlo apod.

Tornádo a downburst bohužel nebyly jedinými živelními katastrofami tohoto léta. V reakci na bleskové povodně ve šluknovském výběžku provedli po 17. červenci naši koordinátoři šetření v ve vesnicích Lobendava, Dolní Poustevna, Lindava, Kunratice, Trnovice, Písečná, Dobranov a Zákupy. Dohromady 75 domácností  dostane mezi 20 a 150 tisíci korunami podle typu poškození. Lidé zde nejčastěji přišli o vybavení domácnosti – ledničku, pračku, čerpadlo, kotel nebo myčku. V domech, kde nebyly dlaždice, budou muset opravovat plovoucí podlahy, někomu povodeň rozbila i dlažbu nebo vnitřní a vnější omítky. „Někdy se také stalo, že bylo vytopené auto, motorka, často také nářadí, sekačka, motorová pila, cirkulárka,“ říká Lukáš Průcha z liberecké pobočky Člověka v tísni. 

Pomoc v této oblasti hradíme z darů několika soukromých dárců, kteří po dohodě s námi souhlasili, že část jejich daru do SOS Morava bude využita i na pomoc v severních Čechách. 

Provozní náklady, které pokrývají práci lidí v terénu a informování našich dárců o využití jejich peněz, budou vždy do 10 % z celkové vybrané částky.

Pomoc v postižených oblastech Moravy i severních Čech budeme poskytovat minimálně do konce roku 2021.

Stav sbírky & Jak přispět?

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":Další články o pomoci v postižených obcích

Na tornádu bylo krásně vidět, jak funguje občanská společnost

Na tornádu bylo krásně vidět, jak funguje občanská společnost

Do tornáda jsem se měla skvěle

Do tornáda jsem se měla skvěle

Pomoc nevládních organizací po tornádu byla rychlá

Pomoc nevládních organizací po tornádu byla rychlá

DalšíAutor: Člověk v tísni