Denis novinářem

Publikováno: 9. 7. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Denis novinářem
© Foto: Filip Rambousek

Jak vypadá individuální doučování, které poskytujeme? To je hodně individuální. Každý člověk je jedinečný a stejně tak i jeho tíseň.

„Jak to myslíte, člověk v tísni?“ ptá se mně devítiletý Denis, kterého doučujeme druhým rokem. Mluvíme spolu po telefonu. Řešíme on-line přihlášku na příměstský tábor. „Rodiče nepracují u Člověka v tísni, tak tu slevu mít nemůžeme? My tolik peněz na tábor nemáme,“ reaguje na pokyn napsat do poznámky v přihlášce heslo Člověk v tísni a má starost, že se tábora nakonec nezúčastní. „Já pracuju pro Člověka v tísni a ty jsi můj klient.“ „Proč?“ ptá se dotčeně.

Denis je jedináček, žije s rodiči v panelovém bytě kousek od školy, kam chodí do 2. třídy. Má skvělou paní učitelku, má podporu od školy i rodičů, na vysvědčení z první třídy měl samé jedničky. Tak proč dochází do rodiny 1x týdně dobrovolník Člověka v tísni, aby se s Denisem učil?

Oba Denisovi rodiče jsou neslyšící. Denis je slyšící a chodí na běžnou ZŠ. Nástup do první třídy pro něj znamenal učit se nový jazyk, jeho první jazyk je znakový. V češtině měl problém především s výslovností, zvuk některých hlásek artikuloval tak, že mu bylo obtížně rozumět. Potíže měl také s porozuměním, některá slova neznal. Škola i rodiče Denise podporují v rámci svých možností. Ve škole Denis dochází 1x týdne na nápravná cvičení se speciální pedagožkou. Rodiče vodí Denise 1x týdne na logopedii. Logopedická cvičení s ním doma už ale trénovat nemohou. Nácvik hlasitého čtení a domácí psaní diktátů je mimo jejich možnosti, stejně jako platit doučování.

S učením proto Denisovi pomáhá Filip. Znají se z předešlého školního roku a budou spolu pokračovat i ten příští. Doučování zpravidla zahajují dohodnutím rozvrhu. Denis je silný vyjednavač, sveřepě prosazuje školu hrou a nejraději by doučování skončil tak rychle, aby mohl co nejdříve ven. I proto spolu kluci vyvinuli vlastní hru pro rozvoj slovní zásoby a sluchové analýzy. Čtení se děje mimoděk při řešení detektivních případů komisaře Vrťapky nebo při dramatickém přednesu bublin v komiksu o Dogmanovi. Dojde i na diktáty, protože je Denis musí psát jako ostatní, žádné úlevy nemá. Nedocenitelný přínos doučování spočívá v přímém živém rozhovoru se starším kamarádem, kterého Denis ve Filipovi má. Dobrovolníci rozšiřují dětem obzory a vnáší nové představy o možnostech jejich budoucího směřování. Poslechněte si Denise v roli rozhlasového novináře, v profesi svého dobrovolníka.


„Moc děkujeme,“ a v hlase je obrovská radost. Denis, žák druhé třídy, odtlumočil telefonát mezi mnou a jeho maminkou a odeslali přihlášku na tábor. Bude to jeho první. Jeho účast umožnila velkorysost pořadatelů, kteří našim klientům poskytli významnou slevu.

Autor: Zuzana Koukalová, Kateřina Fuksová

Související články