Devět dioptrií a žádné brýle. Pokud chtějí doma teplo, musí Oliver se sestrou do lesa na dříví. A do toho škola…

Publikováno: 25. 11. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Devět dioptrií a žádné brýle. Pokud chtějí doma teplo, musí Oliver se sestrou do lesa na dříví. A do toho škola…
© Foto: Jan Škvára

Když jsme se s Oliverem letos na jaře seznámili, všimli jsme si, že špatně vidí. Brýle ale neměl. Zprostředkovali jsme mu vyšetření u lékaře, které odhalilo devět dioptrií! Chlapec žije se svojí matkou Adélou, mladší sestrou Aničkou a půlročním bráškou Vojtou v malém dvoupokojovém bytě v zapadlé vesničce na severu Čech. Jejich byt je téměř prázdný a navíc je v něm odpojena elektřina. Otec rodinu opustil ještě před narozením nejmladšího Vojty. Zanechal je téměř bez peněz a jakéhokoliv vybavení, zato s nezaplacenými účty za elektřinu. 

Do malé odlehlé vesničky na severu Čech jezdí naši pracovníci už několik měsíců. Pomáhají tam paní Adéle a jejím třem dětem překonat existenční problémy, ve kterých se ocitli. Otec rodinu zanechal zcela bez prostředků, alimenty od něj nedorazily ještě ani jednou. Díky nezaplacenému dluhu za elektřinu navíc už několik měsíců žijí bez proudu. V případě, že chtějí zatopit v kamínkách, musí devítiletý Oliver s mladší sestrou Aničkou vydat do okolí a posbírat otop. V jarních a letních měsících to nebyl až takový problém, dnes je však situace jiná. S blížící se zimou přibývá chladných dnů a mrazivých nocí. Sníh se očekává každý den a teplota v bytě stále klesá. Ačkoliv doposud rodina kamínka roztápěla jen výjimečně, brzy bude zapotřebí topit každý den. Adéla ale nemá na koupi dřeva dostatek finančních prostředků. V současné chvíli totiž žije pouze z dávek a je na vše sama. V úvahu nepřipadá ani jakákoli možnost přivýdělku, neboť se musí starat o svého půlročního syna.

Díky sbírce SOS Česko má Oliver konečně brýle

Sourozenci mamince pomáhají ze všech sil, shánějí dříví pro domácnost a starají se o malého Vojtu. Ve škole ale začínají zaostávat, zejména devítiletý Oliver. Současná koronavirová opatření a domácí výuka jeho situaci jen zhoršují. Jako samoživitelka a matka tří dětí nemá Adéla šanci rodinnou situaci zvládnout. Proto jí a dětem už od jara, kdy jsme o jejich složité situaci dozvěděli, pomáháme. Kromě doučování jsme rodinu zapojili také do dalších sociálních služeb, které poskytujeme. Snažíme se přispět k tomu, aby otec začal platit dětem výživné, což by rodině výrazně ulevilo. Oslovili jsme také potravinové a nábytkové banky a požádali je o pomoc. Zatím se nám podařilo rodině zajistit vařič, ale chybí jim mnoho dalšího základního vybavení.

V rámci naší pomoci jsme se zaměřili i na Oliverův zrak. Z prostředků sbírky SOS Česko jsme mu pořídili brýle, které neodkladně potřeboval. „Se zrakem jsme Oliverovi pomohli, teď je před námi složitější úkol. Oliver má velké mezery ve vzdělání a v porovnání s ostatními spolužáky začíná výrazně ztrácet. Než jsem ho začala doučovat, neměl nikoho, kdo by mu se školou pomohl a jarní distanční výuka tento problém ještě prohloubila. Nedostávaly se k němu totiž žádné úkoly. Jakmile jsme se to dozvěděli, začala jsem Oliverovi i dalším dětem v okolí vozit na mopedu úkoly, které mi posílala škola,“ vypráví naše pracovnice Jana a dodává, že ani přes intenzivní letní doučování se však Oliverovi zatím nepodařilo dohnat vše, co mu uteklo. Zdůrazňuje ale, že na tom budou společně dál usilovně pracovat.

Než děti připojíme na online výuku, budeme je doučovat telefonicky

Pomoc s učením potřebuje nejen Oliver, ale také sestra Anička, která v září nastoupila do první třídy. V případě, že by zůstala bez pomoci a bez počítače, mohla by se do problémů se zvládáním školní látky dostat také ona. S ohledem na současná vládní opatření a blížící se zimu je nezbytné, aby rodina měla v bytě elektřinu co nejdříve. Kromě toho, že děti potřebují být v teple a mít si jak posvítit na úkoly, potřebují také počítač, aby distanční výuku zvládly a nezůstaly příliš pozadu. „Problém s elektřinou intenzivně řešíme a věříme, že rodina bude proud v bytě brzy znovu mít. Do té doby budu děti doučovat telefonicky. V okamžiku, kdy se problém odstraní, do rodiny neprodleně dopravíme počítač, zavedeme datové připojení a ihned s dětmi začneme doučování online,“ dodává kolegyně Jana. Anička i Oliver jsou podle ní chytré a šikovné děti a věří, že přes všechny těžkosti dokáží děti ztížený start do života zvládnout.  


Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články