Dezinformační dezinfekce aneb Jak na koronavirové dezinformace

Dezinformační dezinfekce aneb Jak na koronavirové dezinformace

Publikováno: 22. 6. 2020 Doba čtení: 1 minuta

V posledních měsících celý svět čelil nejen epidemii zdravotnické, ale také informační. Témata spojená s onemocněním covid-19 zahltila média. Informování a interpretování aktuální situace se kromě seriózních médií rychle chopila i média dezinformační. Jak na koronavirové dezinformace? Jak dezinformace odhalit, jak se zorientovat v mechanismech dezinformačních webů, jak rozeznat spolehlivé zdroje od nespolehlivých?

Odpovědi na tyto otázky najdete v našem nově připraveném materiálu Dezinformační dezinfekce. Výukový materiál ke koronavirovým dezinformacím můžete využít ve svých hodinách a a tyto lživé a poplašné zprávy analyzovat se svými žáky a studenty pomocí metody 5 klíčových otázek. 

A co Vás v připravovaném materiálu ještě čeká?

Analýzy dezinformací pomocí metody 5 klíčových otázek jsou pouhou první částí Dezinformační dezinfekce, kterou na začátku školního roku 2020/2021 doplní další aktivity a materiály snadno využitelné v hodinách. Připravujeme hravou karetní hru, zkoumající motivace tvůrců a šiřitelů (koronavirových) dezinformací, či návod jak na ověřování informací. Součástí příručky Dezinformační dezinfekce bude také několik dezinformačních lahůdek, tedy metodických materiálů pro analýzu komplexnějších dezinformací tematicky věnovaných například původu koronaviru SARS-CoV-2, technologii 5G, Billu Gatesovi, či narativům proti Evropské unii.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jak na koronavirové dezinformace

Na nejčerstvější události související s onemocněním covid-19 jsme reagovali už v květnu, kdy jsme pro vyučující uspořádali praktický online návod "Jak na koronavirové dezinformace" s lektorem JSNS a koordinátorem mediálně vzdělávacích aktivit Tranisitions Jaroslavem Valůchem. Účastníci tohoto setkání se dozvěděli, jak odhalovat a ověřovat dezinformace dennodenně, bez expertních dovedností, co funguje a co ne a jakým chybám se vyvarovat.


Autor: Jeden svět na školách

Související články